Kamery live
prognoza pogody

Wyniki pyłomierzu porażające. Smog w Klikuszowej i Ludźmierzu

Wyciszenie Włącz dźwięk

400 procent przekroczenia norm jakości powietrza w Klikuszowej i niemal tyle samo w Ludźmierzu. To wyniki badań jakie Nowotarski Alarm Smogowy prowadził w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Do tego celu użyty został mobilny pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego, który najpierw przez 7 dni badał zanieczyszczenie powietrza w Klikuszowej, a następnie – od Świąt Bożego Narodzenia – w Ludźmierzu.

Piotr Starmach 29.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Kasia 09:09 30.12.2020

A może jakieś ograniczenia w transporcie samochodowym w sezonie zimowym? Nowy Targ to maleńkie miasto, spokojnie można by ograniczać ruch samochodów przyjezdnych w centrum miasta np. pomiędzy Alejami a ul. Św. Anny. Przecież smog to nie tylko dym z kominów, ale szersze zanieczyszczenia, które utrzymują się nisko nad ziemią zwłaszcza przy mrozach.

Kuba Ś. 21:54 29.12.2020

Likwidacja kopciuchów to jedno, a drugie - i chyba jeszcze ważniejsze - to nauczyć ludzi, jak prawidłowo palić w piecach. Tylko niestety akcja Alarm Smogowy z niewiadomych przyczyn walczy z akcjami uczenia ludzi, jak palić w jakich kotłach. Znienawidzone przez nich palenie od góry (jeżeli kocioł się do tego nadaje) rzeczywiście jest skuteczne, dym nie jest taki ciężki jak przy paleniu od dołu - sam to wielokrotnie przetestowałem i różnica jest naprawdę znacząca! To tak jak gdyby kupić bardzo drogie skrzypce komuś, kto nie umie grać, a jednocześnie nie załatwić mu przy tym nauki gry na instrumencie 😉 Pewne umiejętności trzeba nabyć, a czasem trzeba również zmienić stare nawyki.Oczywiście dochodzą jeszcze takie sprawy, jak nieodpowiednie przechowywanie opału, zbyt krótkie sezonowanie drewna, stare zabobony (np. że mokry węgiel się lepiej pali) czy wrzucanie do pieca śmieci (to nie jest rzadkie zjawisko w naszych okolicach).Tak więc obok akcji wymiany kotłów proponowałbym zwykłą uczciwą edukację. Warto pokazywać też, z jakimi chorobami wiąże się zatrute powietrze. Czym bardziej będzie się ludziom tłukło do głowy, że muszą zmienić swoje nawyki (i czasem piece), tym więcej z tego zapamiętają.

Zobacz również