Kamery live
prognoza pogody

Wrzesień w Muzeum Tatrzańskim

25 sierpnia 2022 17:10
11 września będziemy świętować 150. urodziny Wojciecha Brzegi Niezwykle utalentowany, ale przywiązany do swoich góralskich korzeni. Wojciech Brzega dzielił swoje życie między pracę artystyczną, pracę we własnej gazdówce, a działalnością społeczną. To Pierwszy góral, który uzyskał wyższe wykształcenie artystyczne. W dniu jego urodzin nie zabraknie tortu, ale także wspomnień spisanych przez jubilata góralską gwarą i […]
Wrzesień w Muzeum Tatrzańskim

11 września będziemy świętować 150. urodziny Wojciecha Brzegi

Niezwykle utalentowany, ale przywiązany do swoich góralskich korzeni. Wojciech Brzega dzielił swoje życie między pracę artystyczną, pracę we własnej gazdówce, a działalnością społeczną. To Pierwszy góral, który uzyskał wyższe wykształcenie artystyczne. W dniu jego urodzin nie zabraknie tortu, ale także wspomnień spisanych przez jubilata góralską gwarą i muzyki granej na tradycyjnych złóbcokach. Wydarzenie odbywa się wokół wystawy Wojciech Brzega. Talent i praca. Rozpocznie się o godz. 17 w willi Oksza.

Niezwykłą kapsułę czasu zanurzoną w czarnodunajeckich torfowiskach otworzy dla nas dr. Marcin Warchałowski, kurator wystawy w Centrum Torfowisk w Chochołowie. Jej wernisaż odbędzie się 6 września o godz. 12. Oto co napisał o niej autor.

„Torfowiska to żywe kroniki zmian klimatu, przyrody ożywionej oraz historii człowieka. Są także archiwami susz, które pojawiały się w przeszłości. To wśród poprzednich generacji pokładów torfów odnajdujemy szczątki zwierząt i roślin których nie zobaczymy w dzisiejszych czasach. Zatem na torfowiska musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat miejsc cennych przyrodniczo, wartych ochrony, a również jak na żywe archiwa, istne kapsuły czasu. Na prezentowanej wystawie zobaczycie Państwo przedmioty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego a wydobyte z torfowisk lub ich okolic. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znajdują się między innymi poroże łosi czy fragmenty skamieniałych roślin”.

1 września 83 rocznica wybuchu II wojny światowej

Zapraszamy również na spotkania z Wojciechem Szatkowskim Będą one dotyczyły II wojny światowej, nie zabraknie również tematów górskich. Już 1 sierpnia w Galerii Kobierców Wschodnich na Kozińcu o godz. 18.00 poprowadzi prelekcję pt. Początki okupacji hitlerowskiej w Zakopanem. Wśród poruszanych tematów między innymi działalność placówki gestapo w willi Palace. Początki działalności goralenvolk, i początki działalności Kurierów Tatrzańskich.

16 września zapraszamy na promocję książki TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka, autorstwa Beaty Sabały – Zielińskiej. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego godz. 17. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Dwie wystawy – plenerowa i wirtualna.

W ogrodach Galerii Kobierców Wschodnich można oglądać wystawę plenerową pt. tatry w XIX wieku, na której prezentujemy między innymi najstarszą fotografię Zakopanego z 1860 r.

ZakoPanie

To z kolei najnowsza wystawa wirtualna, którą można obejrzeć na https://muzeumtatrzanskie.pl/zakopanie/ W szeroko zakrojonym autorskim projekcie Piotr Mazik i Kuba Szpilka przedstawiają losy ośmiu niezwykłych kobiet. Oto co napisał o nim Kuba Szpilka.

„Projekt „ZakoPanie” nie jest tylko prezentacją losów ośmiu kobiet związanych z Zakopanem, Podtatrzem, Tatrami. Chociaż jest także próbą ekspozycji ich istnienia. To nie jest także kolejna opowieść (jakże konieczna) o czasie minionym. Prześwieca on w niej w sposób oczywisty, ale XX wiek nie jest pierwszym bohaterem tej opowieści. Jest nim pewien kształt istnienia – niepodległy, dzielny, własny – realizowany przez kobiety podążające wybranymi przez siebie drogami wbrew a może tylko obok zmityzowanej tj. koniecznej, „naturalnej” dla nich roli, oczywistemu myśleniu, niezbywalnej postawie. Herstory zatem. Tak, ale z akcentem nie tyle na biologiczną płeć, co na możność, prawo, zdolność wyboru i śmiałe trwanie przy nim mimo trudów i kosztów. Nieproste, twórcze życie, ponad wszelkimi podziałami. Dobre Zakopane dalekie od świecznika, pierwszych stron, efektownych zjawień. Zdystansowane, żywe i żywotwórcze.. Zwyczajnie nadzwyczajne, co dzisiaj znaczy kobiece.”

 

os 25.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również