Kamery live
prognoza pogody

“Wolni ludzie” w Muzeum Drukarstwa

12 września 2021 16:03
Wyciszenie Włącz dźwięk

W piątkowe popołudnie w Muzeum Drukarstwa miało miejsce otwarcie wystawy Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego “Kichanie Mózgu”. W tym roku tematem przewodnim było hasło “Wolni ludzie”, a swoje prace nadesłało na konkurs blisko 500 rysowników z całego świata. To już 10. edycja wydarzenia, jednak w Nowym Targu pokonkursowa wystawa gości po raz piąty. Wernisaż uatrakcyjnił koncert jazzowy w wykonaniu Konrada i Tomasza Basiuków. 

Tegoroczna 10. edycja Konkursu miała swoją premierę w Centrum Kultury Niezależnej w Preszowie na Słowacji, a jej tematem byli Wolni Ludzie. Prace konkursowe nadesłało prawie 500 autorów humoru rysunkowego z 71 krajów, najliczniej – z Iranu, Turcji, Ukrainy i Rosji. Oceniało je sześcioosobowe, międzynarodowe jury cenionych rysowników w składzie: Bernard Bouton w Francji, Istvan Kelemen z Węgier, Henryk Cebula z Polski oraz Bobo Pernecký, Štefan Baláž i Rado Repický ze Słowacji. Główną nagrodę zdobyła praca Shahrokha Heidari z Francji. 

Część wybranych prac można teraz obejrzeć na pokonkursowej wystawie czasowej zorganizowanej w murach Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Na piątkowym wernisażu obecna była delegacja organizatorów konkursu ze słowackiego Preszowa, w tym Peter Razus, koordynator konkursu. 

-Dostajemy rysunki z całego świata – Iranu, Ukrainy, Ameryki, które rzucają inne światło na temat. To coś  na kształt socjologicznej sondy między ludźmi – tłumaczył Peter Razus. Chwalił Miejski Ośrodek Kultury za dobrą organizację wydarzenia i dziękował za wieloletnią współpracę. 

Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy był recital  jazzowy w wykonaniu Konrada i Tomasza Basiuków. 

Konkurs zrealizowano przez Preszowski Instytut Rozwoju Prerag, dzięki wsparciu finansowemu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Zwycięskie prace można obejrzeć tutaj. 

Relacja z wydarzenia – w najbliższym programie kulturalnym “Na skrzyżowaniu sztuk”, już w środę. 

os 12.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również