PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Wirtualna wystawa – Dziedzictwo kulturowe kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce

24 października 2020 12:40

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia  wirtualnej wystawy online  poświęconej wieloetnicznemu dziedzictwu kulturowemu kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce. Znajduje się on w wielokulturowym, przygranicznym regionie zamieszkiwanym przez mniejszość słowacką, współtworzącej dziedzictwo kulturowe tego regionu.  Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/115

Wirtualna wystawa – Dziedzictwo kulturowe kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce

Wystawa dotyczy fenomenu najważniejszego zabytku północnej Orawy, jakim jest ten znany w  Europie XVII-wieczny kościół. Podzielona jest ona na pięć odrębnych części prezentujących różnorodną problematykę: świątynię i przestrzeń wokół niej, wyposażenie wnętrza kościoła, imponujące cykle malowideł stworzonych w jej wnętrzu na przełomie XVII/XVIII wieku oraz najważniejsze elementy dziedzictwa niematerialnego związanego ze świętami, zwyczajami i obrzędami do dziś celebrowanymi w świątyni. Wystawa zawiera łącznie 80 fotografii, z których każda  jest szczegółowo opisana. Teksty towarzyszące wystawie zawierają mało znane,  a czasem zupełnie nowe treści dotyczące dziedzictwa kulturowego  tej świątyni, łączącej dziedzictwo trzech narodów: Polski, Słowacji i Węgier. 

Wystawa jest interesująca dla szerokiego kręgu osób zajmujących się dziedzictwem Orawy, góralszczyzną i zabytkami sakralnymi z polsko-słowackiego pogranicza kulturowego i etnicznego. Jest również doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie  wielokulturowego regionu Orawy. Tematyka wystawy jest również głęboko osadzona w kulturze lokalnej społeczności Orawki.

W najbliższym czasie Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce zostanie wpisany na elitarną listę ,,pomników historii” tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której znajduje się  ponad 100 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

Przygotowanie wystawy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura – Interwencje 2020”.

Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa z Krakowa, a jej partnerem w projekcie jest Orawska Biblioteka Publiczna. Patronem medialnym jest Polskie Radio Kraków.

os 24.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również