Kamery live
prognoza pogody

„Wiosna Jazzowa Zakopane” – gwiazdy polskiego jazzu nie zawiodły

2 maja 2022 19:10

Drugi dzień Festiwalu „Wiosna Jazzowa Zakopane” to popis legend polskiej sceny jazzowej. Krzysztof Ścierański po raz kolejny zachwycił różnorodnością swoich muzycznych poszukiwań, a Wojciech Gogolewski przekonał słuchaczy, że przebojowe kompozycje Skaldów znakomicie brzmią w jazzowych aranżacjach. Z kolei egzotyczne klimaty towarzyszyły koncertowi polsko – jemeńskiej wokalistki Rasm Almashan.

„Wiosna Jazzowa Zakopane” - gwiazdy polskiego jazzu nie zawiodły

Zakopiański festiwal udowodnił także, że scena w Miejskiej Galerii Sztuki im.Wł. hr. Zamoyskiego wchodzącej w skład Zakopiańskiego Centrum Kultury to znakomite „studio koncertowe”. Paweł Sztompke i Marcin Kusy z Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślali, że rzadko się zdarza, by wymagające bardzo dobrej akustyki koncerty, Radio transmitowało na swojej antenie spoza swoich studiów koncertowych.

A tak dzieje się w przypadku „Wiosny jazzowej”. Już po pierwszej transmisji Paweł Sztompke przyznał, że przestrzeń zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki sprawdziła się bardzo dobrze, a akustyka jest bez zarzutu.

Koncertowi Krzysztofa Ścierańskiego towarzyszyła promocja jego biografii. Wyjątkowym rarytasem były odnalezione i – jak zapewniał dyrektor artystyczny Festiwalu Marcin Kusy – nie używane do tej pory egzemplarze winylowej płyty Ścierańskiego z 1984 roku.

Nie sposób wymienić wszystkich muzycznych wcieleń Krzysztofa Ścierańskiego. Ten wirtuoz gitary basowej ma na swoim koncie zarówno solowe sukcesy, jak również udział jako muzyk sesyjny w przedsięwzięciach takich artystów jak Grzegorz Ciechowski, Edyta Bartosiewicz, czy zespół Wilki.

Na festiwalowej scenie zaprezentował nowy materiał stworzony wraz z jego New Quartet. To muzyka bliska fusion, w której widzowie odnaleźli nawiązania do jazzu, etno – world music, a nawet węgierskiego hip hopu.

W drugiej części wieczornego koncertu wystąpił genialny jazzowy pianista Wojciech Gogolewski ze swoim Trio. Zabrzmiały nieprzemijające przeboje Skaldów, na których wychowało się kilka pokoleń słuchaczy. Jazzowe aranżacje wydobyły z tych kompozycji dodatkowe brzmienia i udowodniły jak inspirujące są to kompozycje.

Moda na Skaldów nie mija, bo to genialne połączenie harmonii, melodii i słowa – podkreślał prowadzący koncert Paweł Sztompke.

Późnym wieczorem w hotelu Aries wystąpiła Rasm Almashan polsko-jemeńska kompozytorka i wokalistka o oryginalnej ciemnej i intrygującej barwie głosu. W jej utworach słychać wpływy etno, gdyż inspirację czerpie z orientalnych, arabskich, afrykańskich rytmów, choć na co dzień mieszka koło Nowego Sącza. Urodziła się w Polsce i tu mieszkała do 6. roku życia. Potem przeniosła się do Jemenu, a do kraju nad Wisłą wróciła, gdy miała 17 lat. Obecnie mieszka w Lipnicy Wielkiej. Jej koncert był niezwykle klimatycznym podsumowaniem drugiego dnia Festiwalu.

W poniedziałek finał pełnej dobrych eMOCji „Wiosny Jazzowej Zakopane”.

mat. prasowy

fot. A. Joachimiak

os 02.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również