nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Więcej owiec w Mieście

Owca rowerzysta,  turysta i lotnik – takie trzy nowe rzeźby autorstwa Michała Batkiewicza pojawią się już wkrótce na terenie Nowego Targu. Staną odpowiednio przy ścieżce rowerowej,  schronisku na Łapsowej Polanie oraz na nowotarskim lotnisku. Stylistycznie nawiązują do kompozycji, która od dwóch lat zdobi główną alejkę Parku Miejskiego i wraz z nią będą tworzyć swoisty szlak turystyczny na miejskiej mapie. 

Pomysł na tę turystyczną atrakcję to pokłosie jednego z projektów zgłaszanych swego czasu w ramach Budżetu Obywatelskiego przez Stowarzyszenie Dalej Podhale i TKA Ferment. Zadanie zatytułowane „Znajdź owcę w mieście” nigdy nie zdobyło jednak wystarczającej ilości punktów w głosowaniu mieszkańców. Pomysł – choć w innym wykonaniu – teraz ma szansę na realizację dzięki środkom unijnym jako jedno z zadań mikroprojektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Polsko-Słowackiego Nowy Targ-Kieżmark” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020. W zamierzeniu, kompozycje mają przyczynić się „do wzrostu zainteresowania tradycją pasterską i rzeźbiarską pogranicza polsko-słowackiego”. 

Aluminiowe rzeźby, stylistycznie wyraźnie nawiązują do kompozycji owiec umiejscowionej w Parku Miejskim w Nowym Targu (słynna ławeczka z dwiema „romansującymi” owieczkami). Jej autorem, podobnie jak monumentalnej rzeźby „Dialog”, ustawionej na nowotarskim rynku, jest również Michał Batkiewicz. 

Koszt nowych kompozycji wyniósł ponad 63,5 tys. złotych i jest w 85% finansowany ze środków unijnych, w 5% z budżetu państwa, wkład miasta wynosi zaledwie 10% kwoty. Już dziś planowana jest rozbudowa szlaku o kolejne, tematyczne kompozycje rzeźbiarskie. 

/os

fot. arch. artysty

Nowe owce w mieście

 

14 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy

Burmistrz

29 czerwca, 2019, o 11:39:25

63000 za rzeźbę warta kilkaset zł.. Zajebisty pomysł. Tym bardziej że rzeźba na rynku szpeci go w sposób nie do opisania.. Ktoś chce zarobić kosztem mieszkańców. Pozdrawiam

rekin-rekin

18 lipca, 2019, o 14:14:05

Oburzające. Głupie.Płytkie. Mało estetyczne i degradujące mieszkańców. Lumpenelita. Owoc 50 lat komunizmu i lasowania mózgów

latający holender

21 lipca, 2019, o 13:46:02

Edukacja dzieci to wielka odpowiedzialność , również w zakresie estetyki. Tu jest dramat. rzeźby są słabe , naiwne i plastycznie bardzo złe. Dzieci są małe więc przyjmują wszystko ale my dorośli fundując im takie gluty kształtujemy ich gusta na przyszłość.

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(3) { [0]=> int(56) [1]=> int(112) [2]=> int(68) }