PILNE
Kamery live
prognoza pogody

W Filharmonii Krakowskiej – koncert z udziałem Jakuba Staszla

9 lutego 2021 10:31

W najbliższy czwartek, 11 lutego o godzinie 18 odbędzie się koncert z cyklu Musica – Ars Amanda “Mozaiki muzyczne – w świecie baroku”. Utwory Carla Philippa Emanuela i Johanna Sebastiana Bacha zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Krakowskiej soliści – instrumentaliści, a wśród nich pochodzący z Nowego Targu, młody skrzypek Jakub Staszel. Bilety na koncert transmitowany on-line na kanale Filharmonii Krakowskiej są do nabycia na stronie tej instytucji. 

W Filharmonii Krakowskiej - koncert z udziałem Jakuba Staszla

Informacje na temat koncertu i biletów znajdują się na stronie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. 

Musica – ars amanda – to zainicjowany w 1982 roku cykl koncertów symfonicznych przeznaczonych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, będący mozaiką stylów i form muzycznych, wprowadzający nastoletnią widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych. Wielkim atutem cyklu są jego wykonawcy, nierzadko artyści zagraniczni. Młodzież ma okazję poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów i solistów, jak i utalentowanych rówieśników. Koncerty poprzedzane są prelekcją, a rozdawane gratisowo ilustrowane foldery zawierają repertuar koncertu oraz informacje o wykonawcach. Na stronie internetowej Filharmonii zamieszczane są każdorazowo felietony tematyczne stanowiące omówienie danego koncertu z cyklu.

wykonawcy:

MOZAIKI MUZYCZNE – W świecie baroku

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Paweł Wajrak – koncertmistrz, kierownictwo artystyczne
Hanna Pozorska – skrzypce*
Jakub Staszel – skrzypce*
Magdalena Di Blasi – flet

Andrzej Zawisza – klawesyn

* Laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu im. Rodziny Grobliczów w 2019 roku – I miejsca ex aequo:
Hanna Pozorska – OSM I i II st. im. F.Nowowiejskiego w Gdańsku, klasa prof. Małgorzaty Skorupy
Jakub Staszel – PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, klasa prof. Katarzyny Balas i prof. Marcina Baranowskiego

 
fot. B. Staszel
 
Jakub STASZEL – urodzony w 2004 roku, uczeń Liceum im. Mikołaja Reja w Krakowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wielu siedmiu lat w  Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Marii Kostki. Od roku 2016  kontynuuje naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem prof. Katarzyny Balas w Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, a od października 2020 roku jest uczniem prof. Marcina Baranowskiego.
Podczas edukacji muzycznej uczestniczył w wielu wydarzeniach i projektach muzycznych, m.in. w programie mistrzowskiej edukacji artystycznej „Lusławicka Orkiestra Talentów” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; Międzynarodowym Projekcie Morningside Music Bridge organizowanym przez Filharmonię w Calgary; Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach; w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie oraz w Zakopiańskiej Akademii Sztuki.  Jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku jest członkiem i koncertmistrzem Penderecki Youth Orchestra.

Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, min Virtual International Music Competition Malaysia 2020 r. (II nagroda), VI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów, Kraków 2019 (I miejsce ex aequo), III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Polskiej, Jarosław 2019 (I miejsce oraz Grand Prix), XII Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, Rybnik 2016 (I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego). Mimo młodego wieku, Jakub koncertował już z Fiharmonią Rzeszowską (koncert z okazji rozpoczęcia Międzynarodowych Kursów im. Zenona Brzewskiego, Rzeszów 2018), dał się też poznać podczas „Sceny Młodych” na scenie NOSPR (Katowice 2019) oraz podczas recitalu w Muzeum Karola Szymanowskiego „Atma” (Zakopane 2019).

źródło: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

os 09.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również