nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

W Borze Kombinackim – ruszyła wycinka pod nową „zakopiankę”

NOWY TARG. W Borze Kombinackim ruszyła wycinka drzew poprzedzająca budowę nowej „zakopianki” na odcinku Rdzawka Nowy Targ. Pierwszego dnia pilarze położyli na ziemię ok. setki sosen i świerków.

Przetarg na odlesienie ponad 13 hektarów Nadleśnictwo Nowy Targ ogłosiło już jesienią, żeby firma wykonawcza mogła zdążyć z pracami przed okresem lęgowym ptaków, który zaczyna się 1. marca. 

Prowadząc kilka lat wcześniej uzgodnienia z inwestorem, czyli z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Nadleśnictwo Nowy Targ, które włada tym obszarem, stoczyło ciężką batalię w obronie sosny podhalańskiej, sugerując pierwotnie całkowite ominięcie Boru. W nim znajdują się bowiem  bardzo ważne z punktu widzenia hodowli genetycznej sosnowe drzewostany, objęte pierwszym stopniem ochronności. Po negocjacjach linię nowej „zakopianki” ze środka Boru udało się przesunąć na skrajny fragment drzewostanów, zbliżając ją do miasta. Wchodząc do Boru Kombinackiego na wysokości ŻANEXU, estakadą nad ul. Ludźmierską, nowa nitka będzie wychodziła z niego przed kominem niedoszłej ciepłowni.

Przy wlocie do Boru od strony Ludźmierskiej, zlokalizowane będą ślimaki i rozjazdy, są tu zaprojektowane także dwa oczka wodne. W związku z tym dość mocnym poszerzeniem, wylesienie będzie tutaj największe. Od tego też miejsca zaczęła się wycinka. Drzewa przeznaczone do usunięcia zostały oznakowane jeszcze w październiku. W trakcie wycinki, jak szacują leśnicy, zostanie pozyskanych ok. 3 tysięcy kubików grubizny.

Oficjalny harmonogram dla odcinka Rdzawka – Nowy Targ mówi o końcu sierpnia jako o terminie rozpoczęcia robót. Generalna Dyrekcja widzi jednak możliwość ruszenia z budową nawet w maju.

(asz)

 

 

 

 

8 2

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy

Zbigniew

26 stycznia, 2020, o 12:07:54

Bandytyzm i skor...stwo tak niszczyć las

Kasia

27 stycznia, 2020, o 19:33:16

to prawda, bardz przykra sprawa, miejsce gdzie można oddychać ciszą i swieżym powietrzem zamieni się w beton ;/

27 stycznia, 2020, o 19:32:05

smutny to widok :(

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna