Kamery live
prognoza pogody

Uczniowie II LO w Nowym Targu – z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu filmowego (video)

9 kwietnia 2017 19:17
Wyciszenie Włącz dźwięk

Booktrailer Film Festival - to zainicjowany we Włoszech 10 lat temu, międzynarodowy konkurs filmów promujących książki i czytelnictwo. W tegorocznej edycji festiwalu zwyciężył film zrealizowany przez uczniów II LO w Nowym Targu - "Ciemno, prawie noc", będący autorskim, nastrojowym zwiastunem książki Joanny Bator. Jury wyłoniło zwycięski film nowotarskich uczniów spośród blisko 160 innych. 

Scenariusz jest pracą zbiorową grupy uczniów, pracujących pod okiem polonistki Anny Miśkowiec. Reżyserii i montażu podjęła się Aleksandra Kokalik, kostiumy to dzieło Kornelii Marszałek i Aleksandry Regiec, a scenografię stworzyli Marcelina Januszek, Marcelina Zygmund i Patrycja Makuch. 

W filmie wystąpili: Zuzanna Bryniarska, Natalia Makuch, Agnieszka Bryja, Hubert Małysiak i Oliwia Kutarnia. 

“Ciemno prawie noc” to jeden z sześciu filmów zrealizowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu w ramach projektu Booktrailer Film Festival, realizowanego w ramach programu Erasmus +. Włoskim koordynatorem prac licealistów z Podhala był Liceo Calini z miejscowości Brescia, w której narodziła się idea festiwalu.

Dzieła uczniów nowotarskiej placówki to zarazem jedyna reprezentacja z terenu naszego kraju, jaka gościła w tegorocznej edycji tego ciekawego konkursu, którego głównym zadaniem jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Inicjatywa początkowo miała charakter lokalny, szybko jednak zyskując popularność w całym kraju. Obecnie organizatorzy festiwalu starają się nadać mu rangę międzynarodowego wydarzenia.

W konkursie brało udział łącznie prawie 160 krótkich, około 3-minutowych filmów. Większość produkcji stanowiły rodzime, włoskie (136). Pozostałe zrealizowane zostały przez uczniów z Francji, Bułgarii i Polski. ZSO nr 2 w Nowym Targu ma ambicję, by w przyszłych latach upowszechniać ideę festiwalu szerzej w całym regionie, czy nawet kraju. 

Jurorzy, przyznając nowotarskim uczniom pierwszą nagrodę, tak motywowali swoją decyzję: 

“Wszystkie elementy kompozycyjne filmu są idealnie zgrane i harmonijne. Dojrzałość twórczej ekspresji, sugestywność ujęć, trzymający w napięciu montaż, a jednocześnie przywołanie atmosfery thrillera – te wszystkie cechy zawarte są w prezentowanym dziele filmowym. Na wyróżnienie zasługuje również sposób realizacji napisów końcowych.”

Zwycięzcom gratulujemy, a Państwa już dziś zapraszamy na krótki reportaż dotyczący nowotarskiego wkładu w tegoroczny Booktrailer Film Festival – już w tę środę, w najnowszym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

fot. kadr z filmu “Ciemno, prawie noc”

NT24TV 09.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również