Kamery live
prognoza pogody

VI Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe (zdjęcia)

23 lutego 2019 21:12
Wyciszenie Włącz dźwięk

24 załóg balonowych z terenu całej Polski – w tym również z tak odległych miejsc, jak Gdańsk, Leszno czy Grudziądz – bierze udział w VI Nowotarskich Zimowych Zawodach Balonowych o Puchar Firmy PCD Salami. Wśród pilotów obecni są zarówno debiutanci w zawodach balonowych, jak i ci z dużym doświadczeniem, w tym członkowie Balonowej Kadry Narodowej mężczyzn, kobiet i juniorów, z których część traktuje nowotarskie zawody jak początek sezonu i możliwość treningu przed właściwymi rozgrywkami.

-Jeździmy na różne zawody balonowe w różnych miejscach naszego kraju, ale te są wyjątkowe – mówi Katarzyna Staroniewicz z Aeroklubu Gdańsk – Zwykle trafia się nam pogoda: jest śnieg, mróz no i widać Tatry, a to jest bardzo ważne. Jest wspaniale. 

Konkurencje rozgrywane podczas zawodów polegają  na tym, by jak najprecyzyjniej dolecieć w miejsce bądź miejsca, określone wcześniej przez dyrektora sportowego. Takich celów na trasie jednego lotu może być  kilka, w zależności od pogody i siły wiatru. Dla przykładu, podczas lotu popołudniowego, jeden cel wytypowano na nowotarskim lotnisku, drugi znajdował się na zachód od Nowego Targu – do wyboru: w Maruszynie lub Rogoźniku.

Opublikowany przez nowytarg24.tv Sobota, 23 lutego 2019

Nad określaniem warunków meteorologicznych podczas zawodów czuwają profesjonaliści z Krakowa, którzy najpierw prognozują, a potem mierzą kierunki wiatrów i do nich dostosowuje się później konkurencje.

-Chodzi o to, żeby dać szansę pilotom – mówi dyrektor zawodów, Krzysztof Borkowski Może nie jest to dla wszystkich oczywiste, ale balon leci dokładnie tak, jak go niesie wiatr, a  te wiatry potrafią zmieniać swoje kierunki, więc musimy je znać ok. godzinę przed startem, żeby można było określić konkurencję.

Warunki po dzisiejszym, pierwszym dniu zawodów, określano jako trudne do zawodniczego latania – w pierwszym locie żadnemu z balonów nie udało się dolecieć do celu. Były natomiast dobre i bezpieczne do latania rekreacyjnego.

  

-Tutaj zawsze możemy spotkać bardzo dobrych zawodników, kadrowiczów z Polski, tak że poziom na tych zawodach jest bardzo wysoki od samego początku i cały czas utrzymywany. Konkurencja jest dość duża, ale im większa rywalizacja, tym lepsza zabawa – zapewnia Kacper Borkowski, reprezentant Aeroklubu Nowy Targ, zwycięzca ubiegłorocznych zawodów i wiekiem (stażem już  nie) najmłodszy z uczestników. 

O tym, jak wielka potrafi być pasja latania balonem, opowiadał debiutujący na zawodach balonowych Damian Nyczka z Leszczyńskiego Klubu Balonowego:

-Balony to jest pasja od a do z. Od rana do wieczora. jak tylko jest pogoda, to właściwie dominuje moje myśli i powoduje, że  tylko na tym się skupiam – żeby polecieć, skombinować  ekipę i sprzęt, żeby to wszystko zagrało, żeby ewentualnie zwolnić się wcześniej z pracy tylko po to, żeby polecieć. Za każdym razem, jak wsiadam do kosza, wszystko gdzieś tam zostawiam za sobą, a krajobrazy za każdym razem są inne, nawet jeśli latam w tym samym terenie. Jest to bardzo romantyczny sport.

Nowotarskie zawody balonowe to jedyne, jakie rozgrywane są zimą. Balonowy sport na nowotarskim niebie można podziwiać od 2013 roku, kiedy to Kazimierz Stolarczyk – właściciel firmy PCD Salami postanowił zakupić pierwszy na Podhalu balon na ogrzane powietrze i powierzyć go nowotarskiemu aeroklubowi. To właśnie o Puchar PCD Salami, już od sześciu lat toczy się ta powietrzna rywalizacja. 

/os

fot. os/pk

os 23.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również