Tetmajer na deskach SDK
W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Nowym Targu odbyła się wczoraj premiera spektaklu “Serce matki” w wykonaniu grupy teatralnej Śwarni. Sceniczna adaptacja jednego z opowiadań ze zbioru “Na Skalnym Podhalu” stanowi próbę ukazania “Tetmajerowskiej girlandy barw duchowych”. –Przedstawienie ma skłonić widza do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią; uświadomić odbiorcom sztuki ponadczasową i uniwersalną istotę działania w naszym życiu dobra i zła – mówił we wprowadzeniu reżyser spektaklu, Marcin Kudasik.
Grupa teatralna “Śwarni”, która w ostatnim czasie kojarzona była raczej z komediowym, rozrywkowym repertuarem, tym razem wpisuje się swoją sztuką w wielkopostny czas. Emocje i duch tragicznej, Tetmajerowskiej noweli przekazywane są za pomocą oszczędnych środków – scenografia ograniczona jest do niezbędnego minimum, a w spektaklu bierze udział jedynie trójka aktorów (Mariola Budz w roli matki, Kinga Dziedzic jako Anioł/narrator i Krzysztof Lichaj jako Sobuś). Ekspresyjne, gwałtowne sceny przemocy nagle zatrzymują się na zasadzie stopklatki, zawieszając historię w czasie lub przeplatane są spokojnymi retrospekcjami z wykorzystaniem dźwięku, muzyki, elementów pantomimy. Nic nie jest tu przypadkowe – niewielka ilość rekwizytów sprawia, że każdy z nich nabiera symbolicznego charakteru. Dużą rolę w adaptacji sztuki odgrywa muzyka i efekty dźwiękowe, za których aranżację odpowiedzialny jest Szymon Kudasik.
Słowo wstępu tuż przed spektaklem wygłosiła dr hab. Anna Mlekodaj, przybliżając sylwetkę Kazimierza Przerwy-Tetmajera, szczególnie w kontekście jego związków z Podhalem.
-Wszystko, co najlepsze w życiu, dostał stąd, ale nie bardzo sobie z tym radził, nie potrafił tego do końca uznać, dlatego pisał zupełnie co innego, ale gdzieś w jego twórczości jest ciągły wątek gwarowy. Dla Tetmajera gwara to nie była bariera, tylko wejście w coś – mówiła o słynnym literacie dr hab. Anna Mlekodaj – “Dźwigajmy się”, żeby to serce Tetmajera i ten jego mózg, który symbolicznie spłonął w powstaniu, obudził się w nas.
Warto wspomnieć, że w tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci i 155. rocznicę urodzin poety, legendarnego twórcy Młodej Polski, urodzonego w Ludźmierzu.
Relacja filmowa z premiery, jak również zapis całości spektaklu – już wkrótce na antenie Nowotarskiej Telewizji Kablowej.
/os
Komentarze
Smutne to i prawdziwe. Taka jest teraz rzeczywistosc jak i za Tetmajera.Nic sie nie nauczylismy sie i kpimy z zasad . A bodajta byl czas na to aby sie nauczyć. Jedyna nadzieja ze " sobus " obłapił "matke"po spektaklu.
Słowo wstępne pani dr.hab. Anny Mlekodaj - wprowadziło nas w tajniki z życia Kazimierza Przerwy Tetmajera. Z wielką uwagą wysłuchałem Jego historii z życia tak prywatnego jak i literacko poetyckiego, które wzbogaciło moją wiedzę na Jego temat. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej ,, Śwarni " - na podstawie opowiadania pt: ,, Jakie jest serce Matki, albo kiedy Anioł zapłakał " - zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Długo zapamiętam jego przesłanie oraz grę aktorów amatorów, którzy odegrali swoje role na najwyższym poziomie. Łezka zakręciła się w oku, a refleksje zatoczyły olbrzymi krąg z zakresu - jakie życie niesie ze sobą różne losy matek wychowujących dzieci i jaka niekiedy czeka je starość.