Kamery live
prognoza pogody

“Szukający głowy” – wystawa rzeźb Edwarda Sutora w stulecie urodzin artysty (video)

21 września 2017 19:14
Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniu dzisiejszym odbył się wernisaż wystawy prac Edwarda Sutora. Wystawa - zatytułowana "Szukający głowy" - zorganizowana została przez Związek Euroregion "Tatry", Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w stulecie urodzin artysty.

Wydarzenie miało miejsce w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu. Sam wernisaż poprzedziła międzynarodowa konferencja “Outsiderzy pogranicza polsko-słowackiego”, a patronat honorowy nad wydarzeniami objął Burmistrz Miasta Nowego Targu, pan Grzegorz Watycha. 

Wernisażowi towarzyszyła projekcja filmu nakręconego w 1979 roku przez Tomasza Magierskiego, jak również pokaz slajdów z komentarzem Antoniego Nowaka – autora pierwszego, poświęconego temu artyście albumu “Edward Sutor. Rzeźbiarskie wizje”, propagatora jego sztuki, którego miał okazję znać osobiście. 

Po zmarłym w 1984 r. Edwardzie Sutorze – nowotarskim fryzjerze wywiezionym w młodzieńczym wieku, w 1940 r., na przymusowe roboty do Niemiec i z pomocą dobrych ludzi przytransportowanym wiosną 1943 r. koleją z powrotem do rodzinnego miasta, lecz już w odmienionym stanie umysłu – zostało ok. 600 rzeźb z drewna, kamienia i materiału budowlanego, wykonanych najprostszymi domowymi narzędziami. Wszystkie są dramatyczne, intrygujące, jakby archetypowe, zastygłe w wymownych gestach. Tworzone przez nowotarżanina postaci i głowy kobiet, mężczyzn, starców, dzieci – czasem groteskowe, przerysowane, monstrualne, o wybujałych kształtach; wzruszające lub przerażające; o rysach niekiedy murzyńskich czy inkaskich – były aktorami w jego tajemnym teatrze. – pisała o sztuce Sutora przed siedmioma laty Anna Szopińska – Rodził je i grzebał, okaleczał, pokrywał farbą, wiązał drutem, zawieszał, przestawiał, układał na stosach z patyków i w najdziwniejszych konfiguracjach. Niektóre rzeźby komponował ich twórca z kilku postaci, z głowy wyrastała mniejsza postać lub inna głowa. Miejscami dziania się Sutorowego misterium życia były: ogród, piwnica, poddasze, domowe wnętrza, płot posesji, kuchenny stół. 

Z okazji dzisiejszego wernisażu wystawy prezentujemy impresyjną, filmową relację z wystawy autorstwa Gabriela Wolskiego.

 

NT24TV 21.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również