Kamery live
prognoza pogody

Stanisław Apostoł – najlepszy wśród przewodników-krasomówców

4 grudnia 2022 22:41

NOWY TARG – GOLUB-DOBRZYŃ. 49. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników Turystycznych w Golubiu-Dobrzyniu przyniósł Stanisławowi Apostołowi laur, który uznaje on za największy ze swoich życiowych sukcesów. I miejsce w gronie z natury rzeczy wyjątkowo elokwentnym to osiągnięcie rzeczywiście godne uznania.

Stanisław Apostoł – najlepszy wśród przewodników-krasomówców

Do ścisłego finału w drugim dniu Konkursu – razem z nowotarskim geologiem, przewodnikiem, recytatorem, autorem tekstów i kompozycji muzycznych oraz widowisk – przeszło 5 przewodników: z Warszawy, Malborka, Kwidzynia i Katowic.

Reprezentant Podhala wystąpił z legendą o Zbójnickiej Chałupie według Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Czas tej opowieści był ściśle limitowany – nie mógł być krótszy niż 10 minut, a przedłużony jedynie do 30 sekund.

Taka sama zasada obowiązywała przy prezentacji – już 15-minutowej – drugiego tekstu. Nowotarżanin wziął na warsztat akcję ratunkową i bohaterską śmierć Klimka Bachledy w ścianie Małego Jaworowego.

Za oba przekazy i interpretacje jury nagrodziło Stanisława Apostoła I miejscem, zwracając uwagę na zdecydowanie wyższy poziom tegorocznego Konkursu i wprowadzenie nowej dynamicznej techniki narracji.

Triumfatorem Konkursu już na miejscu zainteresowały się TVP3 Bydgoszcz i Radio Pik, którym udzielał wywiadów.

Fot. z archiwum Stanisława Apostoła

 

Anna Szopińska 04.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również