Kamery live
prognoza pogody

„Srebrne JATKI” – monografia na 25-lecie

26 grudnia 2016 19:09

Postać monografii zwieńczającej jubileusz 25-lecia nowotarskiej świątyni sztuki musiała być imponująca. Tuż przed wigilią z bydgoskiej drukarni przyjechała pokaźna „cegła” formatu A-4, utrzymana w srebrnej tonacji, z barwnymi akcentami i iluzją trójwymiarowości na obwolucie. Przed autorskim dziełem Ludmiły Figiel – chapeau bas…

„Srebrne JATKI” – monografia na 25-lecie

Godny ćwierćwiecza projekt graficzny i skład prawie 240-stronicowej pozycji to z kolei zasługa Marcina Ozorowskiego. Reprezentacyjne wydawnictwo Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Galerii Sztuki BWA „Jatki”, dofinansowane przez miasto, sponsorowane przez Moto Service Adam Worwa, wpisuje się nie tylko w srebrny jubileusz galerii, ale i w jubileusz 670-lecia Nowego Targu. Oficjalna promocja planowana jest w lutym, w Szkole Muzycznej, ale już przed wigilią, kameralnie, w anturażu przyziemia galerii – srebrna księga została zaprezentowana dziennikarzom.

Na prawie 240 stronicach z kredowego papieru – ogrom materiału, który długo trzeba chłonąć i się nim sycić, jak kawałkami wybornego tortu. Bo to nie kieszonkowe czytadło do pociągu ani nie komiks do oglądania, lecz poważne, dokumentalne dzieło z literackimi, artystycznymi i filozoficznymi ambicjami.

W ten dialog weszła pani profesor z ponad 50 osobami, zdobywając informacje nie tylko o dziejach Galerii na rogu ul. Kościuszki, ale też o ciekawej sięgającej XVIII wieku historii samego budynku. Podczas I wojny kres istnieniu karczmy położyło rozporządzenia namiestnika Galicji o zakazie wyszynku. Wtedy budynek zaadaptowano na ciąg sklepików do dzierżawy. Był to właśnie początek jatek.

W latach II wojny charakterystyczny budynek z podcieniami w pobliżu rynku był zarazem niemiecką mleczarnią, jak i placówką Konfederacji Tatrzańskiej.

Ale to tylko „okruszki historii”, bo srebrna księga nie jest monografią budynku, lecz galerii – instytucji, która dała miastu możność goszczenia u siebie dzieł Pabla Picassa i Marca Chagalla. Po „okruszkach historii” jubileuszowa monografia galerii dzieli się na cztery kolejne części. Druga jest poświęcona idei tworzenia salonu sztuki w mieście, walce plastycznego środowiska o takie miejsce i jego rangę.

Trzecia część – o różnych rodzajach narracji związanych z „Jatkami” – to niezwykle ciekawy, oryginalny rozdział o ciele galerii – dźwiękach, smakach, zapachach, artefaktach; o sposobach przemawiania galerii do nas i jej mówienia nam o nas samych. Ta ostatnia mowa to już metafizyka – efekt obcowania z Pięknem i rezonansu, jaki w naszych emocjach wywołuje dzieło sztuki. Najbardziej osobistym elementem tego rozdziału są niesamowite, erudycyjne refleksje na temat wybranych dzieł sztuki różnych autorów jatkowych wystaw.

Część IV to obszerna, faktograficzna, ubrana w poetyckie cytaty opowieść – „słowo za słowem”, „scena po scenie” – o pozawystawienniczej działalności galerii: o formach teatralnych, muzycznych, literackich, konkursowych, o cyklicznych spotkaniach, które zaistniały w tych murach, wreszcie o „szkole smaku”, czyli warsztatach plastycznych.

W ostatniej, V części, darczyńcy, mecenasi i przyjaciele galerii przedstawiani są cieplej niż zwykle, bo z portretami i motywacjami swojej dobroczynności włącznie.

Liczbowe podsumowanie działalności galerii w zakończeniu daje obraz następujący:

– 270 wystaw do końca roku 2015

– 150 autorów biorących udział w dorocznych Prezentacjach Nowotarskich (a niektórzy wielokrotnie)

– 80 koncertów i 40 minirecitali przy wystawach

– 15 teatrów, teatrzyków i mini spektakli

– 75 prelekcji i spotkań autorskich

– 20 konkursów.

Do tego dochodzi niezliczona ilość nieraz spontanicznie organizowanych warsztatów. Monografia „Srebrne JATKI” została wydana w 500 egzemplarzach. Cenna, rzetelna, inspirująca jubileuszowa pozycja, prócz warstwy opisowej, przynosi nam setki archiwalnych zdjęć z jeszcze większymi setkami osób na nich utrwalonych. To swoista, fotograficzna kronika galeryjnych wydarzeń.

opr. asz

NT24TV 26.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również