Kamery live
prognoza pogody

Spotkanie z Beatą Sabałą-Zielińską

18 listopada 2022 12:13
Wyciszenie Włącz dźwięk

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu była organizatorem wczorajszego spotkania z Beatą Sabałą-Zielińską – dziennikarką radiową, autorką książek, publicystką, rodowitą góralką pochodzącą “z Miasta”. Było to jedno z ostatnich wydarzeń zorganizowanych w tym roku w ramach projektu “Biblioteka w mieście – miasto w bibliotece”. Spotkanie koncentrowało się na tematyce związanej z TOPR-em, której autorka poświęciła dwie bestsellerowe książki. 

 

-Wprawdzie od 30 lat mieszkam w Zakopanem, ale wiadomo, że jestem dziewczyną “z Miasta”. Jestem wzruszona, że mogę tutaj być. Jak byłam małą dziewczynką, bardzo chciałam występować  na scenie MOK-u i po 160 latach udało się: jestem. Trochę jestem poddenerwowana, dlatego, że zawsze najtrudniej jest “u siebie” – mówiła bohaterka spotkania, dziękując za zaproszenie do swojego rodzinnego miasta. 

Wydarzenie zorganizowane w sali konferencyjnej Miejskiego Centrum Kultury skupiało się głównie na tematyce związanej z TOPR-em i miało formę wykładu przybliżającego historię i działalność stowarzyszenia, które stało się “bohaterem” najsłynniejszych pozycji w dorobku autorki. Barwnym opowieściom towarzyszył pokaz slajdów i unikatowych nagrań, obrazujących początki istnienia organizacji założonej w 1909 roku, ale i  czasy współczesne – brawurowe akcje ratunkowe podejmowane w jaskiniach, akcje lawinowe, czy te z użyciem “Sokoła”. Nie brakowało zabawnych anegdot, ale i wzruszających historii, które we wszystkich uczestnikach spotkania, z pewnością umocniły odczucia szacunku i podziwu dla wybitnych umiejętności, imponującej sprawności i skali poświęcenia ratowników TOPR. 

Spotkanie z Beatą Sabałą – Zielińską było ostatnim, jakie odbyło się w ramach świętowania tegorocznego jubileuszu 75-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej, dlatego krótko podsumowano projekt, który zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Edukacja kulturalna 2022”.

-Myślę, że pokazaliśmy to, że miejsce tworzą ludzie, a nie mury. Nasze świętowanie dobiega końca. Cieszę się, że wszystkie wydarzenia, jakie organizowaliśmy od maja do teraz, mogliśmy tworzyć właśnie dla Państwa, że zaangażowanie moich pracowników nie poszło na marne, że miało sens. Państwa obecność na tych wydarzeniach byłą dla nas największą satysfakcją – przyznała Danuta Wojdyła, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Beata Sabała – Zielińska jest autorką kilku książek o tematyce górskiej: “Pięć stawów. Dom bez adresu”, “TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” i jej kontynuacji – “TOPR. Nie każdy wróci”, poświęconej dwóm najsłynniejszym akcjom ratunkowym w polskich Tatrach ostatnich lat – na Giewoncie z 22 sierpnia 2019 roku oraz toczącej się w tym samym czasie akcji ratunkowej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Temu tematowi poświęciła także pozycję skierowaną do najmłodszego czytelnika – “TOPR. Tatrzańska  przygoda Zosi i Franka”.

To ona przeprowadziła wywiad-rzekę z Ewą Berbeką, opublikowany w formie książki “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak”. Wcześniej dała się także poznać jako współautorka napisanych wspólnie z Pauliną Młynarską, nietypowych przewodników po Zakopanem: “Zakopane odkopane –  lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” oraz “Zakopane – nie ma przebacz!”, czy autorka książki “Radioaktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego”. Zawodowo zawsze związana była z Tatrami i zimową stolicą Polski, również jako wieloletnia, zakopiańska reporterka Radia Zet. Obecnie pracuje nad kolejną książką – wiadomo, że tym razem nie będzie dotyczyła Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

os 18.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również