Kamery live
prognoza pogody

Specjalny Ośrodek może liczyć na Lions’ów

5 kwietnia 2018 22:43

Raz do roku, wiosną, na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej, odbywa się koncert niezwykły. Jest on zarazem prezentacją artystycznego dorobku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jak i formą podziękowania wychowanków i nauczycieli dla szczególnych dobroczyńców. To ludzie zrzeszeni w Lions Club Wysoka – nowotarżanie, ale i mieszkańcy innych miejscowości.

Specjalny Ośrodek może liczyć na Lions’ów

Zgodnie z zasadą tego międzynarodowego stowarzyszenia: „We serve” – służymy – dają oni potrzebującym i najbardziej bezradnym swój czas, pieniądze, siebie. Przypominali o tym prowadzący koncert: Maciej Mikulski z ramienia Lions Club i Maciej Jagiełowicz z ramienia Ośrodka.

Stałym punktem takich koncertów jest występ „Milusioków” – jedynego w Polsce regionalnego zespołu niepełnosprawnych – prowadzonego przez Renatę Knap, Annę Szewczyk i Teresę Jagodę. Jako muzyka od lat towarzyszą „Milusiokom”: Leszek Szewczyk i Andrzej Szewczyk z Łopusznej, Józef Jarząbek i Andrzej Jarząbek z Bańskiej Niżnej oraz Piotr Wach i Wojciech Waksmundzki z Ostrowska.

Istniejący od 20 lat zespół „Sylaba” – pod kierunkiem Anny Palider i Stefanii Firek – ma w swoim dorobku mnóstwo nagród i wyróżnień, a kreacje na kolejne występy powstają przy współpracy ze szkołą zawodową Ośrodka.

W wykonaniu „Sylaby” zachwycił wypełniającą salę publiczność taniec zwiewnych meduz w tajemniczym, ultrafioletowym świetle.

Pieguski” – pod wodzą Małgorzaty Niegłos i Marceliny Fryźlewicz – to grupa młodsza, ale już z główną nagrodą międzynarodowego Festiwalu „Lajkonik” w Krakowie w dorobku. Przybyłym na koncert zaprezentowali oni taniec „Koza”.

Do „Piegusków” należy także Grand Prix w kategorii zespołów tanecznych, czterokrotnie zdobyte na Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewaj z nami” w Tarnowie. Sympatyczna grupa zaprezentowała się również w efektownym „Tańcu ogni”.

Artystyczne uaktywnienie to dla dzieci „bardziej kochanych” sposób na wejście w życie, przezwyciężenie swojej nieśmiałości, szansa na rozdmuchanie iskierek uzdolnień i zwyczajną radość. Na scenie widać, jak – przy wszystkich swoich ograniczeniach – potrafią one uśmiechać się i rozwijać skrzydła; jak chcą obdarować patrzących tym, co w niech najlepsze. A pamiętać trzeba, że za każdym ich występem stoi mnóstwo godzin bardzo żmudnych prób i przygotowań. Tak właśnie „Wędrowny Teatrzyk” pod okiem Marceliny Fryźlewicz i Agnieszki Zachwiei przygotował „Małego Księcia”.

Podziękowaniem dla Lions Club Wysoka od wychowanków Ośrodka był nie tylko koncert, ale i wiosennie słoneczny obraz malowany rękoma dzieci.

– Cały Ośrodek bardzo się cieszy, że Stowarzyszenie wybrało właśnie nas, a według mnie najcenniejszą wartością tej współpracy jest to, że nie jest jednorazowa – mówi Tadeusz Kalata, dyrektor SOSW Nr 1 w Nowym Targu. – Że nie dają nadziei i ją nie odbierają, tylko że są z nami cały czas. Sypialnie dziecięce w internacie wyposażyli w kolorową pościel, która sprawia dzieciom mnóstwo radości. Dostaliśmy żaluzje do okien w nowej części budynku, dostaliśmy też narty i dzieci mają zajęcia sportowe. Współpraca jest rozległa i przynosi uczniom wiele dobrego.

Poza dydaktyką – wychowanie w Ośrodku polega na rozwijaniu zdolności, zamiłowań, stymulowaniu zainteresowań poprzez zajęcia artystyczne i na umożliwieniu dzieciom prezentowania się na zewnątrz. Taką szansę i taką radość przyniósł uczniom specjalnej troski koncert zorganizowany w Szkole Muzycznej przez Lions Club Wysoka.

Ubiegłego roku, właśnie na terenie Ośrodka, zorganizowana została jedna z trzech w Polsce konferencji Lions Clubs. To też jeden z przejawów kwitnącego współdziałania.

Dzieło, które przynosi takie owoce, aż prosi się o kontynuację w postaci warsztatów terapii zajęciowej, ponieważ młodzież, która kończy edukację w Ośrodku, często wraca w domowe cztery ściany i jest pozbawiona inspirujących bodźców. Dodajmy, że Lions Club Wysoka w naszym regionie wspomaga nie tylko nowotarski Specjalny Ośrodek, ale także Dom Dziecka „Tatrogród” w Zakopanem.

Wiosennemu koncertowi artystów specjalnej troski towarzyszył kiermasz świątecznych ozdób – oczywiście na rzecz potrzeb Ośrodka i jego wychowanków.

/asz

os 05.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również