Kamery live
prognoza pogody

Smog w Nowym Targu – największy w Polsce

Wyciszenie Włącz dźwięk

Nowy sezon, te same problemy. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Nowy Targ ponownie stanął na czele najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Ze smogiem walczy zarówno miasto jak i gmina za pomocą m.in. prowadzonych programów wymiany kotłów czy dofinansowań do montażu odnawialnych źródeł energii. 

1800 procent powyżej dopuszczalnych norm – takie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu według raportu Polskiego Alarmu Smogowego zanotowano w ubiegłym roku w nowotarskim powietrzu. To najwyższe zanieczyszczenie w skali całego kraju, odpowiadające wypaleniu dwudziestu dwóch papierosów dziennie – również przez dzieci.

 – Raport był poniekąd dla nas zaskoczeniem ponieważ realizujemy wymianę kotłów na bieżąco – przyznaje Sylwester Magiera, ekodoradca Urzędu Miasta Nowy Targ.

Ale to nie koniec druzgocących informacji. W rankingu miast o największej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalne normy pyłów PM10 Nowy Targ zajmuje piąte miejsce. W 2018 roku powietrze w mieście zanieczyszczone było przez 105 dni, czyli przez trzy i pół miesiąca.

 – Jeżeli chcemy żyć w zdrowym mieście, w zdrowej atmosferze to musimy wszyscy przejść na ekologiczne źródła ogrzewania stąd konieczność podłączenia do gazu, do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tam, gdzie nie ma tych sieci, pozostaje jedynie kocioł na pellet, ekogroszek, odnawialne źródła energii, lub pompy ciepła, bo niektórzy też są tym zainteresowani – przyznaje Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Problem smogu w Stolicy Podhala to temat znany od lat. Władze Nowego Targu problemowi nie przyglądają się jednak bezczynnie. Sieć gazowa oraz miejska sieć ciepłownicza na terenie miasta stale się rozrasta, a nowotarżanie, którzy decydują się przyłączyć do sieci, mogą liczyć na wsparcie magistratu.

Nowy Targ smogowym liderem – 1800% normy rakotwórczego benzo(a) pirenu

 – Uruchomiliśmy środki z budżetu miasta i w tej symbolicznej kwocie można powiedzieć przy całych kosztach inwestycji pięciu tysiącach złotych dotujemy czy to podłączenie do sieci gazowej bądź też podłączenie do sieci ciepłowniczej MPEC-u – mówi burmistrz.

Co więcej, ruszył również nabór na dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Nowotarżanie mogą skorzystać również z rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki któremu otrzymają dotacje na ocieplenie własnego budynku. Nie trzeba już jeździć do Krakowa, aby złożyć w tej sprawie wniosek, wystarczy odwiedzić Urząd Miasta. Ale to nie koniec oferty dotacyjnej.

 – W chwili obecnej kończymy realizację dwóch programów ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, są to wymiany kotłów na nowe gazowe i pelletowe oraz kotły na pellet. W ramach tego programu mamy do wymienienia 225 starych kotłów, jesteśmy już na finiszu – tłumaczy Sylwester Magiera.

W walce ze smogiem – pomoże premier?

Niestety, do poprawy jakości powietrza w regionie potrzeba również kolejnych decyzji na szczeblu krajowym. O ile spada liczba interwencji straży gminnej i ekopatrolu w sprawie osób spalających w piecach odpady, o tyle sama jakość ekogroszku czy węgla wykorzystywanego w kotłach piątej klasy pozostawia wiele do życzenia (…).

Więcej informacji na temat wątpliwości związanych z jakością paliw sprzedawanych w Polsce oraz programów dotacyjnych w miejscowościach okalających Nowy Targ w materiale video poniżej. Zapraszamy do oglądania!

/ps/

redakcja 07.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
mały 09:20 08.11.2019

Ani gmina ani miasto czyt.burmistrz nie walczy ze smogiem na tyle żeby sytuację poprawić, choć w najmniejszym stopniu. Jest wręcz przeciwnie. Uzyskanie dofinansowania graniczy z cudem, a my się zatrujmy tu. Ludzie wyjeżdżajcie!

Zobacz również