Kamery live
prognoza pogody

Salon Marcowy w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

27 marca 2023 21:25

W piątek, 24 marca 2023 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Salon Marcowy 2023, Wojciech Fleck-Malarstwo, Grzegorz Pecuch-Rzeźba”. Licznie przybyłych gości przywitała Dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki i jednocześnie kuratorka wystawy Lidia Rosińska-Podleśny zaznaczając, iż to kolejna, siódma już edycja Salonu Marcowego reaktywowanego przez Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejską Galerię Sztuki.

Salon Marcowy w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy, podkreślając, że tegoroczny Salon poświęcony jest dwóm niezwykłym artystom malarzowi i rzeźbiarzowi, którzy chociaż nie urodzili się w Zakopanem, to właśnie to miasto wybrali jako miejsce, w którym żyli i tworzyli.

W roku bieżącym obchodzimy stu dwudziestą rocznicę urodzin Wojciecha Flecka i setną rocznicę urodzin Grzegorza Pecucha.

Obecna na wernisażu p. Alicja Tatarczuch Maciata , podzieliła się wspomnieniami o Wojciechu Flecku, o mężu Grzegorzu Pecuchu opowiedziała p. Zofia Pecuch.

Swoimi refleksjami dotyczącymi twórczości Grzegorza Pecucha podzieliła się doktor habilitowana p. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, druga kuratorka wystawy.

W imieniu swoim i Burmistrza Miasta Zakopane głos zabrała Naczelnik Wydziału Kultury UMZ p. Joanna Staszak.

Wśród licznie przybyłych gości na wernisażu obecni byli m.in.: Przewodnicząca Komisji Kultury RM Zakopane p. Lucyna Jurecka-Galica, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego p. Michał Murzyn, Dyrektor PLSP im. A. Kenara p. Marek Król.

Wystawie towarzyszy film o twórczości Grzegorza Pecucha pt. “Wydobyłem rzeźbę z lasu” reżyserii Grzegorza Dubowskiego

Organizatorzy: Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego Kuratorki: Lidia Rosińska-Podleśny, Katarzyna Chrudzimska-Uhera Prace prezentowane na wystawie pochodzą z e zbiorów rodzinnych, Muzeum Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopane.

mat. prasowy/Zakopiańskie Centrum Kultury

 

os 27.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również