Kamery live
prognoza pogody

Rozstrzygnięto Konkurs Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie”

29 kwietnia 2021 15:10

Rozstrzygnięto organizowany przez Powiatowe Centrum Kultury I Konkurs Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiywanie”. Jury oceniało łącznie 35 prezentacji konkursowych, w tym 5 w kategorii Mistrz i Uczeń, 11 w kategorii Solistów Śpiewaków i 19 w kategorii Grup Śpiewaczych. W sumie w konkursie wzięło udział ponad 130 uczestników. “Cieszy ich duża liczba. Cieszy także duży zasięg terytorialny „Góralskiego Śpiywania”. Zaprezentowane podczas Konkursu zostały śpiewy górali Podhalańskich, Pienińskich, Orawskich, Spiskich a także Rusińskich” – zaznaczyli jurorzy konkursu. 

Rozstrzygnięto Konkurs Śpiewaków Ludowych  „Góralskie Śpiywanie”

Jury konkursu obradowało w składzie: Krzysztof Trebunia-Tutka, Aleksander Smaga, Tomasz Hornik i Tadeusz Watycha. Jurorzy podziękowali zarówno uczestnikom Konkursu, ale też opiekunom, instruktorom, kierownikom zespołów regionalnych, którzy przygotowali śpiewaków biorących udział w Konkursie.

-Realizacja prezentacji online kosztowała wszystkich dużo pracy, którą ciężko porównać do wkładu pracy, wymaganej  w tradycyjnym konkursie. Dlatego też szczególne podziękowania oraz słowa uznania należą się tym, którzy zadbali nie tylko o poziom śpiewu w kategoriach solistów śpiewaków, mistrzów i uczniów oraz grup śpiewaczych, ale także o to, by występowali w odpowiedniej scenerii. Wyrażamy słowa uznania dla wszystkich uczestników Konkursu. Cieszy duża ich liczba – czytamy w “uwagach Jury” opublikowanych na stronie Powiatowego Centrum Kultury.

Komisja zwróciła uwagę na błędy pojawiające się w prezentacjach Konkursowych, takie jak: nieprzestrzeganie regulaminu Konkursu – montaż nagrań oraz zbyt krótki lub przekroczony czas prezentacji; nadmierne „sztuczne” wibrato pierwszego głosu (Sugerujemy, by zamiast skupiać się nad osiągnięciem wibrującego głosu, lepiej wyćwiczyć prawidłowe i zdrowe wydobycie dźwięku -zasugerowali jurorzy)l; nadmierne rozbudowywanie współbrzmień trójgłosowych (Wielogłosowy śpiew jakim jest śpiew góralski rozpoczynany jest przez jedną osobę, do której dołączają kolejne głosy: drugi zazwyczaj dobierany w odległości tercji, kwinty, rzadko kwarty, czasem tylko wyodrębniający się trzeci).

Komisja Konkursowa zwróciła się także z prośbą do instruktorów, kierowników, opiekunów i samych wykonawców o przygotowywanie na przyszłość bardziej przemyślanego repertuaru z większą ilością tradycyjnych melodii (niektórzy wykonawcy prezentowali tylko dwie lub trzy melodie).

-Zwrócić należy szczególną uwagę na umiejętne dobieranie drugiego głosu, unikanie manier wykonawczych jak stosowanie glissanda czyli płynnego przejścia od jednego dźwięku do drugiego przy rozpoczynaniu nut (melodii), które jest niewłaściwe. Warto natomiast zadbać o prezentowanie tradycyjnych cech śpiewu góralskiego jak rytm rubato, czyli wprowadzanie swobodnych przyspieszeń i zwolnień tempa w śpiewkach i melodiach, wykorzystywanie skali góralskiej a także unikanie nadmiernie równoległego prowadzenia pierwszego i drugiego głosu. Zachęcamy przy prezentacji programu konkursowego do włączania tradycyjnych zawołań pasterskich i wyskań – czytamy w uwagach. 

Jurorzy pogratulowali wszystkim uczestnikom, a grupom śpiewaczym, solistom oraz mistrzom i uczniom, którzy awansowali do etapu regionalnego życzyli dalszych sukcesów oraz uzyskania rekomendacji do udziału w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. 

Oto przyznane nagrody i wyróżnienia: 

W kategorii Mistrz i Uczeń

I Miejsce: Zofia Ptaś, Dominika Ptaś

II Miejsce: Teresa Gwiżdż, Natalia Gwiżdż

III Miejsce: Mirosława Zaziąbło-Hubiak, Zuzanna Gierczyk

Wyróżnienie: Anna Łabunowicz, Anna Błachuta

W Kategorii Solistów Śpiewaków

I Miejsce: Zofia Pawlikowska

Dwa równorzędne II Miejsca: Józef Kapołka, Jan Kubik

Dwa równorzędne III Miejsca: Maciej Majerczak, Zofia Ptaś

Wyróżnienia: Agnieszka Stopka, Maria Wnęk, Wiktoria Krawczyk

W kategorii Grup Śpiewaczych

I Miejsce: Żeńska Grupa Śpiewacza „Śwarni” z Nowego Targu

Dwa równorzędne II Miejsca: „Skrzypnianki” – ze Skrzypnego oraz „Hawerne” z Gronkowa

III Miejsce: Gminny Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca

Wyróżnienia: Grupa Śpiewacza „Zielony Jawor” z Krempach; „Piontusie” ze Sromowiec Niżnych; „Młode Podhale” przy PPUZ w Nowym Targu; Grupa Żeńska zespołu „OwCok” z OCK w Jabłonce

Nominacje do eliminacji regionalnych zgodnie z regulaminem uzyskały: 

w kategorii Mistrz i Uczeń: Zofia Ptaś i Dominika Ptaś; w kategorii Solista Śpiewak: Zofia Pawlikowska; W kategorii Grupy Śpiewacze: „Śwarni” z Nowego Targu, „Skrzypnianki„ ze Skrzypnego, „Hawerne” z Gronkowa.

Nagrody można odebrać od 5 maja w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu (ul. Jana Kazimierza). 

źródło: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

os 29.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również