Kamery live
prognoza pogody

Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

10 grudnia 2020 18:32

Konkurs Fotograficzny „Tatrzańska Jesień 2020” dotarł do swego finału. Jury  oceniło fotografie i przyznało nagrody najbardziej wyjątkowym pracom.

Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień 2020”

Warunki, w których odbywał się XXI Konkurs Fotograficzny “Tatrzańska Jesień” były szczególne. Rozmaite obostrzenia oraz konieczność zachowania społecznego dystansu znacząco wpłynęły na przebieg konkursu i zdeterminowały poszczególne decyzje. Jednym z postanowień było wirtualne ogłoszenie wyników konkursu, zamiast organizacji uroczystego wręczenia nagród. Warto jednak zauważyć, że pomimo trudnego czasu “Tatrzańska Jesień 2020” wzbudziła zainteresowanie nie tylko mieszkańców Podhala, ale też wśród osób z całego kraju.

Uczestnicy konkursu mieli czas do 13 listopada, by zmierzyć z jesiennym wyzwaniem. Celem tegorocznej edycji było ukazanie, że fotografia  nie jest  jedynie obrazem, lecz zatrzymaną chwilą, która już nigdy więcej się nie powtórzy. Możliwością dzielenia się własnym punktem widzenia,  wrażliwością na piękno jak również  kwintesencją pasji fotografa. W efekcie do Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury dotarło 130 prac. Wysoki poziom nadesłanych fotografii sprawił, iż Jury stanęło przed trudnym wyborem, jednakże pośród licznych, jesiennych krajobrazów znalazło się kilka szczególnych, które przyciągnęły uwagę obradujących.  

Po długich naradach Jury wyłoniło zwycięską pracę pierwsze miejsce zdobyła fotografia Pana Bogusława Pawłowskiego. Fotograf wyróżnił się  niepowtarzalnym wyczuciem chwili i dojrzałością postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Zdjęcie zatytułowane „Tatry Zachodnie” powstało w 2017 roku i już raz zgłoszono je do konkursu, jednakże  nie zwróciło wówczas uwagi Jury. Podczas tegorocznych obrad było inaczej fotografia znacząco wyróżniła się na tle innych, idealnie  wpisując się w stawiane uczestnikom wymagania. 

W kategorii młodzieżowej Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Patrycji Sobańskiej, a także dwa wyróżnienia za ujęcie szczególnego charakteru górskiej jesieni, zarówno pełnej ciepłych jak i chłodnych barw. Decyzją obradujących nie wyszczególniono jednak drugiego i trzeciego miejsca. 

Należy także wspomnieć o Nagrodzie Literackiej ufundowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zakopanem. Podczas obrad Jurorzy prawie jednomyślnie wyłonili fotografie, którym przyznano to wyróżnienie. Prace Pani Pauliny Pietrzak chociaż nie wpisywały się w jesienną poetykę konkursu wyróżniła malowniczość, pewna doza romantyzmu i wyrazistość, co wspólnie pozwoliło na nietuzinkowo plastyczny i wymowny odbiór fotografii. 

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie podziękować wszystkim uczestnikom za udział, a także pogratulować zwycięzcom. Jednocześnie wyrazy wdzięczności należą się Partnerowi Strategicznemu tegorocznej edycji konkursu, którym został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Wyniki konkursu dostępne są pod linkiem: http://www.tatry.pl/tatrzanska-agencja/konkurs-fotograficzny/2573.html

Relację z obrad Jury znaleźć można pod linkiem: http://www.tatry.pl/aktualnosci/2566.html

mat. nadesłane

os 10.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również