Kamery live
prognoza pogody

Romantycznie w Parku Miejskim. Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

4 września 2022 16:52
Wyciszenie Włącz dźwięk

Park Miejski im. Adama Mickiewicza w Nowym Targu rozbrzmiał w sobotę dźwiękami strof narodowego wieszcza. Nowy Targ po raz kolejny dołączył bowiem do ogólnopolskiej akcji “Narodowe Czytanie”, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckiej. Tym razem czytano “Ballady i romanse” – zbiór młodzieńczych poezji Adama Mickiewicza, których wydanie w 1822 roku zapoczątkowało w Polsce epokę romantyzmu. Organizatorem wydarzenia w parkowej altanie była Miejska Biblioteka Publiczna. Poezję czytali zaproszeni goście, w tym burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Przestrzeń Parku Miejskiego w sobotnie, słoneczne popołudnie września, doskonale sprawdziła się jako miejsce wspólnego czytania tak wyjątkowych utworów i uczczenia Roku Polskiego Romantyzmu w związku z okrągłą 200. rocznicą wydania “Ballad i romansów”. Organizatorzy zadbali o odpowiedni anturaż – były jesienne dekoracje, leżaki, a z głośników rozbrzmiewała muzyka Fryderyka Chopina. W świat młodzieńczych utworów Adama Mickiewicza wprowadził zgromadzonych aktor Marek Wrona z Teatru Witkacego w Zakopanem. 

Akcję “Narodowego Czytania” rozpoczęły w Nowym Targu reprezentantki 7. i 8. Nowotarskiej Drużyny Harcerek, czytając balladę “Romantyczność” – literacki manifest romantyzmu w Polsce. Zaproszeni goście odczytywali kolejne utwory wieszcza – burmistrzowi Grzegorzowi Watysze przypadła słynna “Świtezianka”, radna Ewa Garbacz wspólnie z naczelniczką Wydziału Promocji UM Katarzyną Put przeczytały balladę “To lubię”, a radny powiatu nowotarskiego Robert Furca – “Powrót taty”. Czytająca brajlem Anna Murzańska zachwyciła interpretacją “Rękawiczki”, z kolei panie: radna Stefania Drąg – Iłęda i prezes UTW  Elżbieta Łabuz wspólnie odczytały balladę “Lilije”, rozpoczynającą się od pamiętnych słów: “Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana”. 

-Cieszę się, że w ramach pięknej inicjatywy, która zrodziła się już jakiś czas temu, bo mamy 11. edycję – możemy popularyzować naszą piękną  poezję, literaturę  i szerzyć czytelnictwo wśród mieszkańców Nowego Targu i Podhala – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Na koniec wszyscy zgromadzeni – również osoby, które w międzyczasie, z przypadku dołączyły do grona uczestników – wspólnie odczytali “Panią Twardowską”. Nie brakło quizu z nagrodami i pamiątkowych pieczątek. 

Była to już 11. edycja tej ogólnopolskiej akcji, której finał odbywa się w całej Polsce, zawsze w tym samym terminie. Jeden wybrany utwór, bądź cykl utworów literackich czytany jest w różnych zakątkach kraju przez polityków, celebrytów, miłośników literatury.

os 04.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również