Kamery live
prognoza pogody

Rajd Rowerowy Szlakami Konfederacji – przez cmentarze i miejsca pamięci

14 czerwca 2016 06:11

 

NOWY TARG.

Ostatnią odsłoną obchodów 75-lecia powstania Konfederacji Tatrzańskiej były Rajd Rowerowy jej szlakami i gry sportowo-historyczne w parku. Ok. 70 rowerzystów z kadrą i opiekunami startowało właśnie z Parku Miejskiego. Oprócz młodzieży z nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów, brali w nim udział uczniowie z Ludźmierza i Waksmundu. Organizatorem Rajdu była Nowotarska „piątka”.

Rajd Rowerowy Szlakami Konfederacji – przez cmentarze i miejsca pamięci

Rowerzystom towarzyszyli członkowie Grupy rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, w swoim UAZ-ie i z erkaemem. To oni poprzedzali grupę rowerzystów, zaciągając wartę honorową w miejscach, gdzie składane były kwiaty i zapalane znicze.

Trasa Rajdu, rozpocząwszy się w parku, wiodła przez rynek, który uczestnicy okrążyli w rundzie honorowej i w asyście motocyklistów z Klubu IPA. Rekonstruktorzy pohałasowali trochę w centrum miasta, oddając serię z erkaemu. Potem grupa skierowała się na cmentarz, do grobu Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, następnie na cmentarz w Waksmundzie i do pomnika konfederatów przy waksmundzkim moście. Przez Ostrowsko rajdowcy dotarli do Gronkowa, gdzie zorganizowany był punkt żywieniowy. Stamtąd skierowali się już do Szaflar – rodzinnej wsi Augustyna Suskiego. Na cmentarzu i pod pomnikiem naczelnika Konfederacji zostały złożone kwiaty, zapłonęły ogniki pamięci.

W szaflarskim Zespole Szkół na uczestników Rajdu czekał żołnierski posiłek – kiełbaska, grochówka. Po takim pokrzepieniu rowerzyści wracali na metę do nowotarskiego parku, gdzie każdy dostał na pamiątkę plakietkę ze znakiem Konfederacji i koszulkę z podobiznami konfederatów.

NT24TV 14.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również