Kamery live
prognoza pogody

Podhalańska Kolej Regionalna – dziś inauguracja, za tydzień regularne kursy

Wyciszenie Włącz dźwięk

Wspaniała, wiosenna pogoda, niezwykłe widoki, wiele muzycznych akcentów i pełna pozytywnych emocji atmosfera towarzyszyły lokalnym i wojewódzkim samorządowcom w inauguracji Podhalańskiej Kolei Regionalnej, której punkt startowy miał miejsce w Nowym Targu. W radosną podróż komfortowym, klimatyzowanym pociągiem wybrał się wraz z VIP-ami cały tłum pasażerów – głównie rodzin z dziećmi. 

Wydarzenie zapoczątkowano na nowotarskim rynku, tuż przed miejskim ratuszem, przy dźwiękach zespołu New Market Jazz Band, co nadało oficjalnej części bardziej luźnego, radosnego charakteru. 

Wybór tej właśnie lokalizacji nie był przypadkowy – marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa dokonał przy okazji uroczystego otwarcia Międzynarodowej Konferencji Naukowej, jaka właśnie gości w progach Muzeum Podhalańskiego w ratuszu. Jej gościem honorowym jest konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha dziękował marszałkowi za determinację w uruchomieniu tego połączenia.

– Cieszę się, że w tym pięknym dniu jesteśmy tu razem, by zainicjować to ważne wydarzenie. Serdecznie dziękuję Panie marszałku, gdyż to Pana determinacja, wiara w to, że jest to dobre przedsięwzięcie, doprowadziła nas do tego momentu. Mam nadzieję, że zbliży to jeszcze bardziej wszystkie miejscowości pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem, a oferta wygodnego przejazdu, skierowana zarówno dla mieszkańców, jak i naszych gości, jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność Podhala.

Burmistrz przeprosił też za niedogodności związane z trwającymi w rejonie dworca pracami remontowymi, które już w przyszłym roku całkowicie odmienią to miejsce: remont budynku dworca, kładki nad torami, zabytkowej wieży wodnej i peronów, budowa parkingu i ścieżek rowerowych. 

-Mam nadzieję, że po wykonaniu wszystkich inwestycji, jakie w najbliższym czasie będą odbywały się w rejonie dworca, całość będzie zachęcała do tego, aby zostawić samochód i przemieszczać się na tej trasie szybkim, ekologicznym wygodnym transportem. 

Pod samym budynkiem ratusza, w reprezentacyjnym miejscu umieszczono makietę pociągu, dzień wcześniej pokolorowaną przez dzieci z nowotarskich szkół, na której wszystkie VIP-y złożyły pamiątkowe podpisy, by ruszyć następnie w kierunku specjalnie podstawionych, darmowych autobusów MZK. W wydarzeniu, prócz władz Nowego Targu i marszałka województwa małopolskiego, udział wzięli włodarze wszystkich gmin partycypujących w projekcie: wójtowie Szaflar, Białego Dunajca, Poronina oraz samorządowcy z Zakopanego. 

Wspólny przejazd miejskim transportem miał też wymiar symboliczny, bowiem wraz z uruchomieniem w dniu 27 kwietnia 2018 roku regularnej linii Podhalańskiej Kolei Regionalnej, dokonuje się również prawdziwa rewolucja w nowotarskiej komunikacji miejskiej. Autobusy nie tylko będą kursować pod dworzec PKP, zmianie ulegnie też oferta biletowa, która będzie oparta teraz o tzw. Taryfę Podhalańską, czyli zintegrowany system płatności za przejazd. W jego ramach pasażer będzie mógł podróżować pociągami przewozów regionalnych i autobusami komunikacji miejskiej w Zakopanem lub w Nowym Targu na podstawie jednego biletu.

Wsiadającym do nowoczesnego Impulsu podróżnym towarzyszyły dźwięki sztandarowej piosenki “Jedzie pociąg z daleka” w wykonaniu wokalistek z Septymy, natomiast już we wnętrzu wypełnionego po brzegi pociągu, o dobry nastrój dbała kapela góralska, wszechobecne były firmowe wiatraczki Polregio i kolorowe balony.

Pociąg zatrzymywał się na każdej stacji, gdzie wciąż dosiadali się nowi podróżni. Podróż upłynęła błyskawicznie i 24 minuty później, pod budynkiem zabytkowego dworca PKP w Zakopanem i na tle oszałamiającego widoku gór, odbyły się oficjalne przemowy tatrzańskich samorządowców i marszałka województwa.

-To przedsięwzięcie jest fantastycznym przykładem dobrej współpracy między samorządami. Robimy to po to, aby mieszkańcom Podhala i turystom przyjeżdżającym na Podhale żyło się po prostu lepiej i łatwiej. Żeby mniej czasu tracili na dojazd do szkoły, pracy, czy też na różnego rodzaju atrakcje turystyczne – mówił na nowotarskim rynku marszałek Jacek Krupa. Nie tylko on podkreślał tego dnia, że Podhalańska Kolej Regionalna to wspólny sukces oparty na dobrej współpracy wójtów i burmistrzów. Marszałek uświadamiał dziś jednak, że przed samorządowcami dalsza praca nad intensywną promocją linii. – Marszałek może podstawić pociąg, tylko nic z tego nie będzie, jeżeli on będzie jeździł pusty, jeżeli nie będziemy współpracować, jeżeli nie będziemy wszyscy zainteresowani tym, żeby te pociągi były pełne, żeby ludzie się do nich przekonali. Decyzja o utworzeniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej wynikała również z badań ruchu. W zależności od dnia 30-35%, a nawet 40% ruchu pasażerskiego osobowego w samochodach pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem to ruch lokalny – mieszkańcy wiosek i obu miast. Dzisiejsza uroczystość jest początkiem promocji linii kolejowej wśród tych mieszkańców. Będziemy ich teraz zachęcać, aby przekonali się, że komfortowa jazda w klimatyzowanym pociągu, punktualnie i w dobrej atmosferze jest możliwa. 

Przypomnijmy, że już od piątku, 27 kwietnia zostaną uruchomione regularne kursy w ramach Podhalańskiej Kolei Regionalnej. To łącznie 31 połączeń kolejowych dziennie pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem, obsługiwanych przez nowoczesne, klimatyzowane pociągi wyposażone w bezprzewodowy, bezpłatny internet, system identyfikacji pasażerskiej, biletomaty i szereg udogodnień zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i rodzin z małymi dziećmi.

Pierwszy pociąg z Nowego Targu do Zakopanego będzie odjeżdżał o godzinie 6:08, ostatni – o 22:14. Podróż będzie trwała od 24-28 minut. Pierwszy poranny skład w kierunku odwrotnym (z Zakopanego do Nowego Targu) będzie odjeżdżał o 6:50, ostatni – 0 22:20. Wszystkie pociągi będą zatrzymywać się na stacjach pośrednich: Szaflary, Szaflary Wieś, Biały Dunajec i Poronin.

Podróżni będą mieli do wyboru zarówno bilety jednorazowe jak i okresowe. Za bilet kolejowy Nowy – Targ – Zakopane trzeba będzie zapłacić jedyne 4 złote, bilet 90-minutowy na przejazd pociągiem i komunikacją miejską w wybranym mieście (Nowym Targu lub Zakopanem) będzie kosztował 5,60 zł, natomiast 120-minutowy (obejmujący komunikację miejską zarówno w Nowym Targu, jak i Zakopanem) zaledwie 7,60 zł. Atrakcyjną cenę będą mieć także bilety okresowe – miesięczny tylko na pociąg wyniesie 90 zł, bilet okresowy uprawniający do podróży pociągami pomiędzy Nowym Targiem i Zakopanem, oraz pojazdami Komunikacji Miejskiej w Nowym Targu – 151,20 zł. Niewiele droższy będzie miesięczny na kolej oraz autobusy miejskie w Zakopanem – 162,00 zł. Wszystkie bilety będzie można kupić w ramach systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), w tym poprzez wygodną aplikację mobilną iMKA.

Łączny koszt uruchomienia nowych połączeń kolejowych w całości realizowanych przez Przewozy Regionalne (od 27 kwietnia do połowy grudnia br.) oszacowano na kwotę 2,5 mln zł. W większości pokryje go Województwo Małopolskie, 600 tys. zł dołożą partycypujące w projekcie miasta: Zakopane i Nowy Targ, powiaty: nowotarski i tatrzański oraz gminy: Biały Dunajec, Poronin i Szaflary.

W dalszym planie jest też wydłużenie połączenia do Rabki Zdroju.

/os

źródło: biuro prasowe UMWM

os 21.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Irena Obrzut 20:12 27.04.2018

czy dla seniorow będą ustawowe zniżki

Zobacz również