Kamery live
prognoza pogody

Podhalańska Biblioteka Cyfrowa

12 maja 2019 00:26

„Podhalańska Biblioteka Cyfrowa” to projekt realizowany przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i upowszechnienie najcenniejszych materiałów książkowych, czasopiśmienniczych, fotograficznych i kartograficznych stanowiących dorobek kulturalny Podhala. Znaczna część spośród nich to zasoby unikatowe w skali regionu i całego kraju.

Podhalańska Biblioteka Cyfrowa

Dzięki projektowi, te trudno dostępne – a nieraz praktycznie nieosiągalne dla potencjalnego odbiorcy – materiały, znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika Internetu. Ponadto digitalizacja podhalaników wniesie istotny wkład w ogólnopolskie zasoby cyfrowe, wzbogacając je o podtatrzańskie teksty gwarowe.

Prace nad projektem są w toku i potrwają do końca 2019 r. Na jego potrzeby przy Bibliotece Uczelnianej PPWSZ w Nowym Targu utworzono Pracownię Digitalizacji, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie służące do opisu, skanowania, obróbki cyfrowej oraz archiwizacji materiałów. Zakłada się, że w wyniku projektu w cyfrowy świat zostanie przeniesionych około 120 publikacji zwartych i czasopism oraz blisko 3 000 zdjęć dotyczących szeroko pojętego Podtatrza. Zdigitalizowane obiekty będą udostępnione na platformie administrowanej przez partnera projektu PBC – Wojewódzką Biblioteką Publiczną w ramach realizowanego przez nią projektu: Małopolska Biblioteka Cyfrowa.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Kierownikiem projektu jest dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPWSZ.

mat. prasowe PPWSZ

os 12.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również