PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Pasterze schodzą z hal. Redyk w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

Kończy się sezon pasterski na Podhalu. Juhasi i bacowie wraz z swoimi owcami wracają do własnych gospodarstw. Część z nich – na czele z Władysławem Klimowskim – przeszła przez Nowy Targ.

1200 owiec bacy Józefa Klimowskiego weszło dziś do miasta od strony wschodniej. Wracają one do swoich zagród z Czarnego w gminie Sękowa k. Gorlic.

Stado opuściło beskidzkie łąki trzy dni temu. Juhasi popędzili je przez Radocynę, Konieczną, granicą państwa do Regietowa, a potem Wysową do Ropek. Po noclegu redyk przeszedł przez Czertyżne, Banicę, Mochnaczkę, Halę Łabowską, Makowicę do Rytra, i dalej przez Przehybę do Krościenka i do Nowego Targu.

W ostatni etap drogi owce wyruszały z Maniów, jeszcze w porannej mgle. Kilka kilometrów przed miastem czoło redyku przemierza już paradnie ubrane, z muzyką. Przy końcu jadą zwykle w „półkoski”. Tak było i tym razem.   

 Z hal i pastwisk wraca teraz ok. 30 tysięcy podhalańskich owiec. Pasły się one w tatrzańskich dolinach, gdzie odbywa się wypas kulturowy, w pienińskich Jaworkach, w rejonie Gorlic i w Bieszczadach. Ponieważ te rejony nie odczuły suszy, stada miały trawy pod dostatkiem. Utrzymuje się też duży popyt na owcze produkty. Część owiec hodowcy wypasali nieopodal zagród, na polanach i przy lasach. Coraz częściej zdarza się, że ludzie kupują wiosną po kilka owiec w charakterze naturalnych kosiarek – zwłaszcza tam, gdzie spadki terenu uniemożliwiają koszenie mechaniczne.

W stolicy Podhala akurat redyk witali tylko niektórzy hodowcy, fotoreporterzy, grupka zaciekawionych mieszkańców i turystów.

Natomiast już w najbliższą sobotę, 16. października, się cały urok radości po zakończonym wypasie i góralskiej tradycji regionu roztoczy Szczawnicki Redyk – coroczne święto górali i owiec. W to wydarzenie angażuje się też Regionalny Związek Owiec i Kóz z siedzibą w Nowym Targu.

Stado Józefa Klimowskiego powędrowało do bacówki pod Działem, skąd hodowcy będą jutro odbierali swoje zwierzęta.

(asz)

 

 

Piotr 10.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Janina T. 18:08 10.10.2021

Witam .piknie to wyglada te owieczki ikozy lubie takie klimaty .Pozdrawiawm wszystkich bacow!

Zobacz również