Kamery live
prognoza pogody

Ostatni wernisaż w Galerii “Jatki” w tym roku

2 grudnia 2016 23:08

"Nowoczesna szkoła z tradycją - od szkoły snycerskiej do Zespołu Szkół Plastycznych. Pedagodzy i uczniowie ZSP im. A. Kenara w Zakopanem" - to tytuł zorganizowanej w Nowym Targu wystawy, jednej z wielu, jaka miała miejsce w ramach obchodzonego niedawno, 140. jubileuszu istnienia słynnej, zakopiańskiej szkoły. Wystawa zamyka tegoroczny sezon w "Jatkach".

Ostatni wernisaż w Galerii

Wystawa prezentuje cały przekrój artystycznych dyscyplin, z jakimi standardowo kojarzy się “szkołę Kenara”. Nie mogło zatem zabraknąć przykładów trzech czołowych dziedzin związanych z obróbką drewna: snycerstwa (rzeźba), lutnictwa (instrumenty smyczkowe) i meblarstwa artystycznego, jednak podziwiać można było również wiele dzieł malarskich, rysunki, przykłady rzeźby w brązie.

Na uroczystości obecna była cała dyrekcja szkoły: Stanisław Cukier, dr inż. Alicja Hołoga Marduła, Marek Król-Józaga i Janusz Jędrzejowski. Przybyli też pedagodzy: Ewa Ross-Baczyńska, dr Stanisław Marduła i nowotarżanka, dr Agnieszka Rokicka.

“Gonimy was” – zażartowała Anna Dziubas, kierownik Galerii “Jatki”, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia. Jednak podczas uroczystego otwarcia ekspozycji zdarzył się moment smutnej refleksji – na prośbę przemawiającego wicedyrektora Marka Króla minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego przed dwoma dniami po heroicznej walce z chorobą 19-letniego Karola Stopki z Nowego Bystrego, który był uczniem szkoły.

 

/os

NT24TV 02.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również