PILNE

Orszak Trzech Króli w Nowym Targu

6 stycznia 2020 14:29
Włącz dźwięk

Po raz trzeci ulicami Nowego Targu przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku, mędrcy i uczestnicy przybyli z dwóch różnych stron miasta, a połączone siły dwóch miejskich parafii jeszcze bardziej podwyższyły frekwencję tego i tak tłumnego wydarzenia. Symboliczny pokłon Nowonarodzonemu oddali królowie, ale także – w imieniu wszystkich nowotarskich parafii – ks. prałat Stanisław Strojek, a w imieniu mieszkańców miasta – burmistrz Grzegorz Watycha. W Orszaku wzięło udział kilkuset mieszkańców. 

Nowy Targ stał się dziś jedną z 870 miejscowości w Polsce i łącznie około 900 na świecie, w których odbyły się Orszaki Trzech Króli. Organizowane od 12 lat przez Fundację Trzech Króli wydarzenie, w Stolicy Podhala gości po raz trzeci i z roku na rok rośnie w siłę.

Tym razem, w nowotarski Orszak, poza parafią NSPJ włączyła się organizacyjnie również parafia pw. św. Katarzyny. Dwa orszaki, idące z dwóch przeciwległych stron połączyły swe siły na rynku, gdzie oddano symboliczny pokłon Jezusowi, młodzieżowa grupa oazowa wystawiła Jasełka, a następnie odbył się koncert kolęd. 

-Oto dziś ten nowotarski rynek, samo serce królewskiego miasta, które jest naszą dumą,zamienia się w betlejemską stajenkę, gdzie urodziłeś się otoczony miłością swej matki i opiekuna św. Józefa. Boskie Dzieciątko, ich wzorem teraz ciebie otaczamy i przyjmujemy – mówił ks. prałat Stanisław Strojek, składając “hołd uwielbienia” w imieniu wszystkich wspólnot dekanatu – sześciu parafii w granicach miasta i sześciu w sąsiednich miejscowościach.

Symboliczny hołd w imieniu mieszkańców złożył też burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha:

-My również jako przedstawiciele władz miasta przychodzimy w imieniu wszystkich mieszkańców pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciąteczku i powierzyć sprawy mieszkańców Nowego Targu, sprawy publiczne naszego miasta opiece i trosce Nowonarodzonego. 

Orszak Trzech Króli to największe na świecie jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Scenariusz oparty jest na ewangelicznym przekazie – podążający za Gwiazdą Mędrcy oraz towarzyszący im Orszak, odkrywają w ubogiej szopie Boga i oddają Mu pokłon. 

Podczas wydarzenia, tradycyjnie miała miejsce zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na wakacje dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich.

/os

 

os 06.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również