Kamery live
prognoza pogody

Okrągłe urodziny Galerii „Jatki” – 30-letnia perła

1 października 2021 21:16
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Było jak za dawnych zdrowych czasów. Przygotowania do bardzo okrągłych, bo 30-tych urodzin Galerii BWA „Jatki” trwały długo, ale zakończyły się świętem kilkugodzinnym, z tłumem gości, który znów wypełnił wnętrze przybytku sztuki radosnym rozgwarem.

Wszystko zaczęło się swingowym koncertem w serdecznie zbratanej z Galerią placówce, czyli Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Tam popołudniowy czas wypełniły podziękowania dla wszystkich, którzy przybytek sztuki tworzyli i sprawiają, że trwa, rozkwita, promieniuje, zaraża twórczym bakcylem.

Energetycznym, swingowym koncertem uraczył wszystkich gości szkolny Big Band pod dyrekcją pani dyrektor Marty Łapczyńskiej. A goście byli również z Krakowa, Nowego Sącza, Zakopanego.

Galeria-jubilatka została uhonorowana Medalem „Polonia Minor”, który przywiózł i wręczył wicedyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego – Dariusz Gawęda.

Po życzeniach, gratulacjach, prezentach, przemowach – świętowanie przeniosło się w galeryjne mury. Oczy cieszą tam urodzinowe „Prezentacje Nowotarskie” – tym razem w zupełnie innej formule. Do pokazania dzieł zostało zaproszonych 39 artystów. Są to uczestnicy pierwszych Prezentacji Nowotarskich, absolwenci ASP z Nowym Targiem związani, stypendyści Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, również artyści – szefowie różnych Galerii, z którymi przez 30 lat współpracował nowotarski przybytek sztuki. Było więc trochę refleksyjnie, nostalgicznie, ale też entuzjastycznie – tak, jakby kończył się smutny, przytłaczający czas.

To, co za sprawą gastronomicznych sponsorów wjechało na stoły – było osobnym dziełem sztuki. Przyjaciółki galerii przygotowały torty. Było więc na czym postawić urodzinowe świeczki i sztuczne ognie. A strawą dla ducha, którą można smakować dłużej, stał się jak zwykle pięknie wydany katalog towarzyszący urodzinowej wystawie.

Bardzo miłą niespodziankę sprawił swoim przybyciem z Krakowa jeden z uczestników wystawy – brat Jacek Hajnos, dominikanin-artysta, całym sercem zaangażowany w pomoc bezdomnym, ubogim, niepełnosprawnym. 

Wkrótce – szerzej.

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 01.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również