PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Ogólnopolski Turniej Tańca w Krakowie – z najwyższymi laurami młodych Podhalan

17 maja 2023 22:11

KRAKÓW. W potężnej hali widowisko-sportowej Suche Stawy na terenie Nowej Huty rozegrany został Ogólnopolski Turniej Tańca o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza. Efektowna i prestiżowa impreza z bajkową scenografią zgromadziła ok. tysiąca młodych tancerzy, a reprezentantom Podhala przyniosła najwyższe miejsca na podium.

Ogólnopolski Turniej Tańca w Krakowie – z najwyższymi laurami młodych Podhalan

Patron Turnieju to człowiek mocno zasłużony dla rozwoju tanecznego życia i wspierający upowszechnianie tańca w najmłodszym pokoleniu krakowian. Z jego inicjatywy wszystkie krakowskie szkoły podstawowe realizują program „Tańczę w Krakowie”. Zapewnia on miejskie środki na prowadzenie przez cały rok zajęć dla uczniów. Robią to wykwalifikowani instruktorzy, a najmłodsi mają dzięki temu kontakt z wysoką kulturą i piękną muzyką. 

Roczna edukacja kończy się Turniejem, w którym każdy ma możliwość i okazję wykazania się swoimi umiejętnościami, zdobycia medali i podążania za przykładem bardziej zaawansowanych w tanecznej sztuce.

Tegoroczną edycję Turnieju prowadzili Iwona Pavlović zwana „Czarną Mambą” –  międzynarodowy sędzia taneczny i konferansjerka, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim oraz Bolesław Bara – szef nowotarskiej Akademii Tańca, organizator międzynarodowych konkursów i turniejów.

To właśnie Akademia ze stolicy Podhala zainicjowała i przeprowadziła Międzynarodowy Turniej Tańca Memory of Marian Wieczysty w 120-lecie urodzin legendarnego tancerza, choreografa i pedagoga, wystosowując równocześnie do władz Lwowa (gdzie urodził się profesor) petycję w sprawie nazwania jego imieniem i nazwiskiem którejś z lwowskich ulic. Jest szansa, że gdy wojna dobiegnie końca, Rada Miasta Lwowa przychyli się do takiej formy upamiętnienia zasłużonego ziomka.

Podczas ogólnopolskiego Turnieju w hali Suche Stawy w różnych kategoriach wiekowych zaprezentowało się ok. tysiąca młodych tancerzy. Kraków przeznaczył na tę imprezę ponad 100 tys. zł. Większość reprezentantów Podhala sięgnęła po najwyższe trofea, zdobywając złote i srebrne medale.

Tym, którzy ich przygotowali, marzy się, by i Nowy Targ miał  w samorządzie takich orędowników zdrowego stylu życia i ruchu związanego z tańcem towarzyskim jak przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Bo lokalne szkoły tańca są w stanie zapewnić kwalifikowaną instruktorską kadrę do prowadzenia zajęć w szkołach.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 17.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również