PILNE

Od dziś maseczki zasłaniające usta i nos obowiązkowe!

16 kwietnia 2020 19:24
Wyciszenie Włącz dźwięk

Szaliki, maseczki ochronne, maski antysmogowe. Cokolwiek, co skutecznie zasłania usta i nos, jest od dziś obowiązkowe dla każdego, kto zamierza poruszać się w przestrzeni publicznej.

Zapowiedziane przed tygodniem kolejne nakazy związane z trwającą epidemią weszły w życie. Od szesnastego kwietnia mieszkańcy całego kraju mają obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnostępnych.

 – To na dzień dzisiejszy gdy już coraz wiecej osób jest chorych w Polsce, czasem bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki czy chustki na twarzy, ale innych przed nami – mówił w ubiegłotygodniowej konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

I tak nowy nakaz obowiązuje na drogach, placach, obiektach kultu religijnego, w placówkach handlowych czy targowiskach. Z wprowadzonego rozporządzenia wynika, że masek ochronnych nie trzeba nosić w domu czy w trakcie jazdy samochodem – o ile rzecz jasna kierowca kieruje pojazd sam lub przebywa w samochodzie z członkami rodziny, z którą zamieszkuje własne mieszkanie. Nie musimy również zasłaniać ust i nosa w pracy jeżeli pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, a odstęp między współpracownikami wynosi co najmniej dwa metry. Tym samym maski ochronne okazują się towarem na wagę złota.

 – Z tego co mówią w telewizji to takie maski czy chustki, jakie mam chociażby ja, to nic nie dają. Najlepsze okazują się prawdopodobnie maseczka z worka od odkurzacza, najbardziej skuteczna – mówi pani Wiktoria, mieszkanka Nowego Targu.

Tymczasem po wprowadzeniu obowiązku zakrywania ust i nosa Polski Rząd zamierza złagodzić nałożone wcześniej ograniczenia i zakazy. W następnych tygodniach podjęte zostaną pierwsze kroki w celu odmrożenia polskiej gospodarki. Gospodarki która powoli pogrąża się w coraz większym kryzysie.

 – Taką mam nadzieję, że po prostu jakoś się to wszystko ustabilizuje, bo jednak dużo ludzi jest bez pracy, dużo lokali zamknięto, a bez pieniędzy człowiek nie za bardzo może funkcjonować – mówi nam jedna z nowotarżanek, która przyszła dziś do Urzędu Miasta po odbiór darmowych maseczek ochronnych.

Więcej na temat nowych restrykcji i obowiązków dowiecie się w poniższej relacji reporterskiej. 

/ps/

Od dziś maseczki ochronne obowiązkowe!

Od dziś nakaz chodzenia w maseczkach obowiązkowych. Gdzie należy zasłaniać nos i usta, a gdzie nie jest to obowiązkowe – odpowiadamy w materiale.

Opublikowany przez nowytarg24.tv Czwartek, 16 kwietnia 2020

Piotr Starmach 16.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również