Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ. Obrazki z przeszłości – widoki utracone, widoki utrwalone

25 lutego 2018 10:43

Nowy Targ. Obrazki z przeszłości Anny Majorczyk to druga publikacja – po wydanych zaledwie trzy tygodnie temu Wspomnieniach pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanegoktóra pozwala czytelnikowi powrócić do nie tak odległej, ale już historycznej przeszłości naszego miasta. Pięknie wydany album fotografii, dokumentuje Nowy Targ z okresu 1938-1981 i jest kolejnym wydawniczym owocem unijnego projektu Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku. Wydawcą albumu jest burmistrz Nowego Targu.

Nowy Targ. Obrazki z przeszłości - widoki utracone, widoki utrwalone

Promocja albumu odbyła się w sobotni wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Jej zasadniczą część stanowiła wirtualna prezentacja wybranych zdjęć z świeżo wydanej publikacji, przygotowana przez Marcina Ozorowskiego, odpowiedzialnego również za projekt okładki albumu, opatrzona ciekawym komentarzem autorki. Spotkanie poprowadził dyrektor MOK Bolesław Bara oraz koordynatorka projektu Katarzyna Put, a o artystyczną część zadbał zespół Crazy Accordion Trio, który brawurowo wykonał instrumentalne wersje znanych utworów, jak Kolorowe jarmarki, czy Englishman in New York Stinga, dźwiękami akordeonu wprowadzając słuchaczy w sentymentalny nastrój. 

– Dla wielu z nas jest to podróż w przeszłość, do Nowego Targu jaki został utrwalony na fotografii. Myślę, że w biblioteczce każdego mieszkańca naszego miasta, ale i każdego, kto interesuje sie historią miasta i regionu, ta pozycja powinna się znaleźć. Chciałbym wyrazić nadzieję, że ten album będziemy oglądać wspólnie z naszymi dziecmi, może wnukami, przybliżając im historię Nowego Targu – dla nich będą to już bardzo dawne czasy. Myślę, że jest to cenna pozycja zwłaszcza dla młodego pokolenia – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, dziękując autorce. Wcześniej oboje dokonali historycznego wpisu do albumu, za pomocą gęsiego pióra i kałamarza.

-Album “Obrazki z przeszłości” odzwierciedla codzienność życia naszego społeczeństwa z lat 1938-1981. Ciekawe zbiory pozwolą nam i naszemu pokoleniu lepiej poznać przeszłość nie tylko naszego miasta i regionu, ale także zmian zachodzących w całym kraju – podsumowała Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Promocji Urzędu Miasta, koordynatorka projektu. Jako prowadząca spotkanie, zapytała autorkę o to, skąd wziął się pomysł na taki, a nie inny tytuł albumu.

– Pomyślałam, że to miasto – które kiedyś już próbowałam w ten sposób pokazać w “Obrazkach z miasteczka dwóch kultur” (publikazja z 2007 roku – przyp.red.), zasługuje też na to, aby przybliżyć też tę jego niedaleką przeszłość. Tytuł narzucił się sam. Są to po prostu obrazki z naszego miasta. To jest Nowy Targ, który został utrwalony i zachowany w fotografiach – odpowiedziała Anna Majorczyk. – To jest tak, ze ja figuruję jako autorka tego albumu, bo wymyśliłam ten album, sekwencje tematyczne, które powinny się w nim znaleźć i wprowadziłam materiał – szukałam fotografii w zbiorach instytucjonalnych i u osób prywatnych. Jest to jednak niezasłużona chwała, bo autorami tego albumu są wszyscy ci, którzy te zdjęcia wykonali, również ci bezimienni.

Album to blisko 400 fotografii, głównie z okresu 1938 -1981, choć zdarzają się zdjęcia z okresu wcześniejszego oraz współczesne, wpisujące się jednak w zamysł albumu i przyjęte cezury czasowe o wyraźnie symbolicznym charakterze. Zdjęcia – co niezwykle istotne – opatrzone są komentarzem i dokładnie opisane, jako takie właśnie stanowiąc cenną wartość historyczną, co podkreślono też w recenzji książki. Pochodzą ze zbiorów prywatnych (w dużej mierze – Antoniego Nowaka, ojca autorki, który wspierał publikację pomocą merytoryczną), ale również ze zbiorów instytucji (m.in. Muzeum Podhalańskiego, Powiatowego Centrum Kultury, Narodowego Archiwum Cyfrowego) i z publikacji.

Album otwiera reportaż dokumentujący huczne obchody 20-lecia odzyskania niepodległości na nowotarskim rynku. Następnie widzimy okupacyjny Nowy Targ, gdzie tylko z pozoru nic nie uległo zmianie. Z kart albumu spoglądają na nas twarze wojennych bohaterów oraz członków społeczności żydowskiej naszego miasta, a kilka stron później – oglądamy pomniki ku ich pamięci, które płynnie przechodzą w fotografię posągu z charakterystyczną radziecką gwiazdą na szczycie. Oto jesteśmy już w innej epoce… Rozdział “Życie w PRL” podzielony został na kilka podrozdziałów, których tytuły mówią same za siebie: Nowa ideologia, Fabryka, Nowe miasto, Szarotki kwitną na lodzie, Codzienność oraz Solidarność. To główny temat albumu. Jak przyznaje sama autorka: niełatwy – gdyż wciąż żywy w pamięci wielu mieszkańców. Podczas wspólnej projekcji zdjęć, rzeczywiście budził wśród zgromadzonych najwięcej głośnych komentarzy, uśmiechu, czy śmiechu. Krótko mówiąc: emocji.

Osobny rozdział zadedykowany został pamiętnej wizycie Jana Pawła II w Nowym Targu w 1979 roku – wydarzeniu, które uznawane jest za najważniejsze w całej historii miasta. Kolejne poświęcone zostały – mówiąc najkrócej – atrakcjom turystycznym miasta, miejscom i cechom najbardziej rozpoznawalnym, jak: Turbacz, lotnisko, jarmark, Dunajec, które oglądamy na przestrzeni lat.

Album zamyka nostalgiczny rozdział Widoki utracone, na zdjęciach i kartach pocztowych ukazujący Nowy Targ, którego już naprawdę nie ma: z drewnianymi domami szczytowymi i mocno rolniczym charakterem miasta, co widoczne było szczególnie na jego przedmieściach.

Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem w holu Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie uczestnicy spotkania – dzierżąc pod pachami grube księgi – pełni emocji dzieli się wrażeniami z tej wyjątkowej, sentymentalnej podróży w przeszłość swojego miasta, a tym samym – w swoją własną.

/os

os 25.02.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również