Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski zakład pogrzebowy złamał prawo budowlane?

Wyciszenie Włącz dźwięk

W miejscu zakładu kamieniarskiego i nagrobków – kostnica i sala pożegnań. Mieszkańcy ulicy Norwida w Nowym Targu protestują przeciwko powstałemu zakładowi pogrzebowemu. Inwestor tłumaczy, że taką działalność dopiero zamierza tam uruchomić, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego mówi wprost – doszło do złamania prawa budowlanego.

 – Przecież to jest niesprawiedliwość społeczna i to jest bardzo wielka! My nie chcemy tu absolutnie oglądać oraz nasze dzieci i wnuki zwłok w workach foliowych, trumien – skarży się jedna z mieszkanek ulicy Norwida w Nowym Targu.

Mieszkańcy ulicy Norwida nie kryją swojego oburzenia. Twierdzą, że wybudowany w ich sąsiedztwie zakład kamieniarski w ubiegłym roku przekształcony został w zakład pogrzebowy. W tej sprawie wystosowali petycję do władz miasta i powiatu, pod którą podpisało się kilkadziesiąt osób.

 – W petycji domagamy się, żeby pan – jeżeli wystąpił o działalność typu warsztat rzemieślniczy z salą ekspozycyjną – to niech sobie działa w tym kierunku, czyli zakład kamieniarski. A niech nie urządza nam tutaj codziennie pogrzebów – tłumaczy nowotarżanka.

Ale to nie koniec. Okazuje się, że Plan Zagospodarowania Przestrzennego dotyczący ulicy Norwida nie pozwala na prowadzenie jakiegokolwiek zakładu pogrzebowego. Tymczasem adwokat reprezentujący miejscowego inwestora twierdzi, że w zakładzie kamieniarskim nie są obecnie prowadzone żadne usługi pogrzebowe. Te mają się tam odbywać, gdy tylko uda się inwestorowi uzyskać wszelkie pozwolenia.

 – Pozwolenie na użytkowanie w ten nowy sposób o który sie stara nie posiada, ponieważ żeby je uzyskać potrzebuje zaświadczenia o zgodności zmiany użytkowania z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego o który się stara prawie rok – tłumaczy mecenas Karolina Szews.

Z kolei Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął w tej sprawie postępowanie przeciwko inwestorowi (…).

Więcej na temat kontrowersji przy ulicy Norwida dowiecie się w materiale reporterskim poniżej. Zapraszamy do oglądania.

/ps/

Piotr Starmach 22.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

34 komentarzy
Marian 19:58 08.07.2020

prawo dla wszystkich albo walić takie prawo że można samowolkę legalizować - do rozbiórki wiedział co robi cwaniak

Pomyslcie !!! 21:30 23.04.2020

Domy pobudowali okna i balkony wychodza im na cmentarz ale czepiaja sie goscia ze wybudowal dom pogrzebowy a gdzie mial wybudowac na plycie rynku???

olga 10:14 24.04.2020

W miejscu w którym prawo to przewiduje !!!

Marek 09:55 24.04.2020

oglądaj ze zrozumieniem... Chodzi że Koleś nie liczy się z nikim zaśmieca działki zasypuje potoki i do tego wybudował wszystko bez pozwoleń i śmieje się ze wszystkim bo ma kolesiostwo za sobą. PLAN ZAGOSPODAROWANIA MÓWI JASNO, ŻE TAKIE OBIEKTY NA NASZYCH DZIAŁKACH TERENACH NIE MOGĄ POWSTAĆ.... A DOMKI JEDNORODZINNE I MAŁA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA O CHARAKTERZE TURYSTYCZNYM !!! To nam spadną ceny działek nie po to wywaliliśmy tyle kasy na nie.... po to walczyliśmy o to żeby nie przedłużyli nam cmentarza.... nie znasz tematu to się nie wypowiadaj bo już krew zalewa

ToJa 21:23 23.04.2020

To bardzo dziwne że inwestor nie miał pozwolenia na budowę zakładu pogrzebowego a mimo to wybudował i realizował usługi co widać było na nekrologach i to nie od wczoraj...

Krzysztofiak Stanisława 15:45 23.04.2020

Nareszcie ruszyło do przodu i super, ale dlaczego tyle czasu zmarnowali urzednicy. Jakie są nasze koszty takich nieudacznych decyzji

ania 10:59 23.04.2020

i tak widzą pogrzeby mając cmenatrz przed pknem

śwagier 10:58 23.04.2020

PINB najbardziej nieruchawy urząd świata:P ich to chyba naprawde teleporują z księżyca za biurko:P

Antoni 07:36 23.04.2020

Ej Jolka Jolka. Czytasz ze zrozumieniem ? Nadzór budowlany WSTRZYMAŁ działalność zakładu pogrzebowego przy ulicy Norwida bo stwierdził złamanie prawa, a przy św Anny czy Zacisze nic takiego nie miało miejsca. ten jak „malo” istotny wątek Ci umknął co ? Celowo ? Nie gadaj :)

Jolka 23:09 22.04.2020

Ludzie zastanówcie się gdzie jest lepsze miejsce na dom pogrzebowy???? A co powiedzieć o pozostałych zakładach które są ściana w sciane z domami mieszkalnymi .

Tekla 11:18 05.05.2020

Zaklad jest piekny ,nowoczesny,z parkingiem i w duzej odleglosci od domow.Mnie sie podoba.I nie rozumie dlaczego nie moze byc tam tez Dom Pogrzebowy.

Smutek 08:21 23.04.2020

Na cmentarzu:) Jest kaplica itd. Zresztą tutaj na tym cmentarzu miejsca się kończą. Inwestor miał możliwość zbudowania kaplicę ( taka nazwą się posługiwał na nekrologach ) na nowym cmentarzu bo tam są miejsca pod taką inwestycję. Tutaj jest zabudowa mieszkaniowa wraz z budowana usługa. Niech w końcu w Polsce prawo będzie prawem. Inwestor wie jakie gmina ustaliła przeznaczenie na ten teren i Jeszcze wymusza coś. A logika Pani mecenas porażajaca, może powinna zostać urbanista......

Miastowy 22:46 22.04.2020

Widać wyraźnie, ze prawo budowlane na ulicy Norwida w Nowym Targu się nie przyjęło hahah

JJ 21:08 22.04.2020

Nowy zakład a na ich stronie mają napisane, że od lat dbają o organizację pochówku, wieloletnie doświadczenie ale zapomnieli dodać, że nigdy ich nie organizowali tylko kopali dziury i robili nagrobki. trzeba było się tego dalej trzymać a nie stawiać kaplice i zakład bez pozwolenia na jego prowadzenie. Śmiech na sali co oni wyprawiają

Jarek 20:27 22.04.2020

Wystarczy zapatyc rodzin które tam organizowaly pogrzeb gdzie kupowali trumny na ul Norwida czy na Jarmarku .to nie jest trudne do ustalenia wystarczy trochę chęci by to sprawdzić?

Kazimierz 23:15 22.04.2020

Panie Jarku ja robiłem pogrzeb i jestem bardzo zadowolony byłem profesjonalnie obsłużony trumnę wybrałem właśnie tam na miejscu a reszta była robiona w szpitalu i kaplicy cmentarnej wiec nie widzę nic nielegalnego

Geodeta 09:04 23.04.2020

W Tym momencie podważył Pan słowa Pani Adwokat, że nie ma tam żadnej działalności gospodarczej i nikt tam nie chodzi.... I po raz kolejny nie chodzi o jakość usług a o PRAWO BUDOWLANE !!!! PRAWDA JEST TAK, ŻE KOLEŚ ZROBIŁ SAMOWOLE BUDOWLANĄ i tyle w temacie...

Ken 20:18 22.04.2020

Apropo potoku, to widać wyraźnie w materiale ze go nie praktycznie nie ma ! Przecież ten potok miał w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego swoją strefę ochronna. Co się z nią stało ? Także została zabudowana ???? Jakiś koszmar.

*ANONIM* 20:11 22.04.2020

Najlepiej wybudować coś bez pozwolenia a później domagać się aby plan był zmieniany pod jego inwestycje. Miasto zarabia na utrzymanie cmentarza tym że modlitwy odbywają się w kaplicy na cmentarzu. Dlaczego inwestor nie starał się od samego początku o zgodę na budowę zakładu i kaplicy?? Bo bardzo dobrze wiedział że jej nie otrzyma a teraz za wszelką cenę chce dostać pozwolenie. Za niedługo znajdzie się ktoś kto w centrum otworzy stacje benzynową a później będzie chciał pozwolenie. Kpina co się dzieje w tym mieście

Kamieniarz 20:04 22.04.2020

Zabrali Chłopowi cmentarz gdzie był administratorem robiąc monopol i windując ceny za grobowce i nagrobki a my nie mogliśmy nawet tam wjechać na cmentarz.... naliczał nam ogromne kaucje których nie oddawał.... to teraz karma wróciła władza się zmieniła plecy zniknęły oliwa sprawiedliwa !!! bardzo dobrze przestaniecie wkoncu pomiatać ludźmi.... wszyscy was znają i pamiętają i chociaż byście wybudowali tam Belweder to pies z kulawa noga was nie odwiedzi

5678 19:53 22.04.2020

W końcu ktoś się zainteresował !!

Antoni 19:41 22.04.2020

Jak inwestor może mówić (kłamać), że taką czyli pogrzebową działalność zamierza dopiero uruchomić, skoro nabożeństwa żałobne odbywały się tam już w czerwcu 2019 roku. Sam uczestniczyłem w takim nabożeństwie 27 czerwca 2019. Żałobników witali dwaj bardzo elegancko ubrani młodzi panowie.

Lucjusz 19:39 22.04.2020

Wybitna logika Pani adwokat. Czy jak ktoś ma widok na morze to ma mieć obok domu stocznie? Gość bezczelnie otworzył interes niezgodnie z prawem i o czym tu dyskutować? Że też jak kogoś złapią na 0,5 promila to adwokat nie żąda zmiany prawa ustawy na dopuszczalne 0.6 :)

Nela 19:01 22.04.2020

Jak byłam dzieckiem tam był pięknie , płynął potok co się stało z tym magicznym miejscem i wydaje mi się na tych zdjęciach, że potok został zupełnie zabudowany... Szkoda tego miejsca

Prawda 21:43 22.04.2020

Został zasypany przez Pana inwestora...

Doradca 18:45 22.04.2020

Panie burmistrzu, nie jest w interesie miasta, aby zgadzać się na powstanie kolejnego domu pogrzebowego, gdyż stanowi to konkurencję dla kaplicy miejskiej na cmentarzu. Pani mecenas, skoro tak świetnie potrafi Pani ocenić "doskonałość" lokalizacji tego typu działalności, to ja ośmielę się wskazać lepsze miejsce, a mianowicie okolice nowego cmentarza przy Alei Tysiąclecia (blisko ulicy Jana Pawła, gdzie swoją siedzibę ma przecież zakład kamieniarski inwestora-wszystko na miejscu!) Tak jak na Norwida mieszkańcy paląc grilla słuchaliby modlitw i oglądali zwłoki w workach, tak tam ludzie robiliby to w czasie pakowania zakupów z biedronki, co to szkodzi? Przecież liczy się tylko to, że cmentarz jest blisko.

Mieszkaniec 18:44 22.04.2020

Jak mogą się tam odbywac pogrzeby??!!!! Czego dowodem są klepsydry rozwieszone po mieście!! Nie moge w to uwierzyć że nikt tego nie sprawdza!! Miejmy nadzieję że ktoś w końcu się tym poważnie zainteresuje i zrobi z tym porządek!! Szkoda mieszkańców i ludzi w szpilach, ktorzy nie dość że widok mają na cmentarz to jeszcze zaklad pogrzegowy!!! Dramat!!! Przecież juz mamy kaplice na cmentarzu!!

Strażnik Nowego Targu 18:34 22.04.2020

Oj jakie to Nowotarskie najpierw budować nie zgodnie z pozwoleniem a później udawać głupa i wymuszać przez adwokatów akceptację samowoli . Mam nadzieję że znajomości tu nic nie pomogą i sprawiedliwości stanie się za dość.

Zaniepokojony 18:14 22.04.2020

Pan "INWESTOR" zawsze robił co mu się podobało na cmentarzu gdy nim zarządzał i nadal myśli, że może robić co mu się zamarzy. Kolejne sprawa to jak to możliwe ze budynek został wybudowany nie zgodnie z przeznaczeniem, a teraz inwestor domaga się uznania go za legalny, moim zdaniem do zamknięcia, a nie wymuszanie na UM legalizacji tego biznesu. Takie historie tylko po znajomości w Nowym Targu.

J23 17:29 22.04.2020

Brawo mieszkańcy ! Wreszcie ktoś potrafił pokazać prawdę o tym „imperium„ zwanym zakładem rzemieślniczym. Oni zawsze robili co chcieli. Mam nadzieje ze dzięki mediom otworzą się wam oczy ludzie !!!!

Kropa 17:13 22.04.2020

Czy Pani mecenasjest od określania idealnych miejsc na budowę ? Czy ta Pani nie rozumie , że gdy mieszkańcy budowali domy to czynili to świadomie ,bo cmentarz już był.Jeżeli chodzi o idealne miejsce o jakim mówi to już jest istniejący dom pogrzebowy na cmentarzu.

Kicia 16:59 22.04.2020

Bardzo bulwersująca sprawa i nie ma się co ludziom dziwić. Codziennie słyszymy artykuły na temat nielegalnych budowli na Podhalu najwyższa pora z tym skończyć. Inwestor mógł się starać od razu o pozwolenie na budowę na zakład pogrzebowy i krematorium, które podobno też ma w planie tam zrobić. Chodzą słuchy że inwestor to rodzina z byłym vice burmistrzem może dlstego się nie obawial, a Pani adwokat mówi to za co jej płacą taki zawód...

Baca 16:48 22.04.2020

Dziwny jest powiatowy ispektor budowlany wNowymTargu wybudowali zaklad pogrzebowy bez zezwolenia a Pani inspektor o tym nie wiedziala kpina....

mieszkaniec 15:30 22.04.2020

Jak Pani adwokat wybuduje dom, weźmie kredyt w terenie zabudowy mieszkaniowej i ktoś jej wybuduje zakład pogrzebowy obok to zrozumie może ze jednak postulaty mieszkancow sa zasadne. Czyn innym jest cmentarz a czym innym zaklad pogrzebowy

Zobacz również