Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski rok 2016 – satysfakcje i niespełnienia

1 stycznia 2017 23:03

Nowy rok – czas podsumowań, bilansów, rozrachunków i oczywiście planów na przyszłość, zamierzeń, postanowień. Także refleksji, co można było lepiej, co się nie udało i dlaczego. O taki bilans satysfakcji i niespełnień poprosiliśmy nowotarskiego burmistrza Grzegorza Watychę.

Nowotarski rok 2016 – satysfakcje i niespełnienia

SATYSFAKCJE:

Jubileuszowe obchody

– Największą satysfakcję mam z obchodów jubileuszu 670-lecia lokacji miasta, które przerosły najśmielsze wyobrażenia rysujące się przy konstruowaniu jubileuszowego programu. Uważam, że przez szereg rocznicowych wydarzeń – począwszy od czerwcowych obchodów 75-lecia Konfederacji Tatrzańskiej – hucznie świętowaliśmy jubileusz. Udało się pozyskać sponsorów i były to imprezy z rozmachem.

Przenosiny jarmarku

– Uruchomienie Nowej Targowicy – mimo perypetii, jakie wprowadziła konkurencja drugiego placu – to wydarzenie naprawdę historyczne. Rynek pokazał, że dobry produkt się obroni.

Kawiarenki na rynku

– Mimo wielkich dywagacji chyba się obroniły, a dzierżawcy obiektów starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Od miasta oczekują organizowania imprez i wydarzeń a rynku, a sami włączają się w nie okolicznościową ofertą, wystrojem. Koszt inwestycji zwróci się po 6 latach i uważam, że to dobra stopa zwrotu. Dzięki tym obiektom udało się rozwiązać problem braku ogólnodostępnych toalet w rynku. Zastanawiamy się jeszcze, czy toalety nie powinny być tam bezpłatne – jak w parku – bo na razie przychodzący z zewnątrz płaci 2 zł, a wchodzący od środka – nie płaci.

Przebudowane drogi lokalne

– Dzięki pozyskaniu prawie 2-milionowej dotacji z rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, udało się przebudować ul. Sikorskiego, wyposażając ją w oświetlenie ledowe. Oświetlenie zyskała też ścieżka rowerowa, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Przebudowaną ulicę Jana Pawła II w pełnej krasie zobaczymy na wiosnę. Do tego dochodzi rozbudowa sieci gazowej, bo wszędzie tam, gdzie wykonujemy remonty dróg – czy w Jana Pawła II, czy w Konfederacji Tatrzańskiej – staramy się dociągnąć gazową sieć. Do tego dochodzą remonty odcinków ulic Mickiewicza, Witosa, końcówki Nadmłynówki. To ostatnie zadanie było wykonane z oszczędności na odśnieżaniu. Dobudowę oświetlenia i drobne inwestycje wykonywaliśmy na Grelu i Buflaku, żeby wszędzie mieszkało się lepiej.

Dokumentacje pod przyszłe inwestycje

– W 2016 roku powstało szereg dokumentacji do wniosków o pieniądze unijne, m.in. dla obiektu dworca PKP, dla kolejnych odcinków ścieżek rowerowych.

Z Budżetu Obywatelskiego

– Środki z Budżetu Obywatelskiego pozwoliły m.in. wykonać nawierzchnię boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 5 i przeprowadzić remont sali gimnastycznej w „trójce” na Kowańcu. Do tego dochodzi szereg drobnych inwestycji.

Pod hotel przy stadionie

– Została przygotowana i jest już podjęta uchwała o oddaniu w użytkowanie wieczyste terenu przy stadionie im. Piłsudskiego pod budowę hotelu. Taka oferta wyszła ze strony miasta z myślą o określonym przeznaczeniu tego gruntu: pod budowę hotelu służącego również grupom sportowym.

Odbudować rangę hokeja

– Powinien cieszyć powrót Nowego Targu do prestiżowych imprez. Organizowane u nas Puchar Polski i Superpuchar świadczą o docenieniu naszej aktywności na rzecz odbudowania tradycji hokeja, bo na razie w kadrze Polski jest tylko jeden zawodnik z Podhala. Duże wsparcie, jakie otrzymał Klub od miasta w 2016 r., mam nadzieję, że przyniesie efekty w przyszłości.

Otwarcie na Gorce

– Podejmujemy próbę wskrzeszenia schroniska na Łapsowej Polanie. Nie jest ono co prawda duże, ale temu wskrzeszeniu powinna służyć budowa wieży widokowej. W tym rejonie będą też przebiegać trasy rowerowe. Teraz oczekujemy na oferty od zainteresowanych dzierżawą obiektu.

Św. Nepomucen – jak nowy

– Pozyskana dotacja pozwoliła odrestaurować kapliczkę św. Jana Nepomucena przy moście na Czarnym Dunajcu w ciągu ul. Kościuszki. Nie udało się na razie zdobyć pieniędzy na renowację kapliczki św. Jana Kantego w rynku, ale zawalczymy o nie przy następnym rozdaniu.

 

 

LISTA NIESPEŁNIEŃ:

 

Obwodnica północno-wschodnia

– Procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę zakłóciło postępowanie odwoławcze. Teraz dokumenty krążą pomiędzy starostwem a Urzędem Wojewódzkim.

Kolumbarium

– Z powodu braku oferentów nie zdołaliśmy rozpocząć budowy kolumbarium na starym cmentarzu. Ale za to schody na cmentarz od głównej bramy są już ładne i wygodne.

Blok komunalny

– Pierwszym krokiem miasta w tym kierunku było przeniesienie działki pod budowę do ZGM-u. Teraz spółka musi się starać o środki na budowę, np. z programu Mieszkanie +.

Niska emisja

– To męczący wszystkich problem i zrozumiałe są oczekiwania szybkich efektów, ale – realnie – można się ich spodziewać za kilka lat.

Brak miejsc parkingowych

– Duża ilość samochodów powoduje, że wciąż jest ich za mało i to stała bolączka, choć budy z naszej części zniknęły i udostępniliśmy na parking wyasfaltowany kwadrat starej targowicy, z wjazdem od strony Spółdzielni Turbacz. Szybszą rotację wymusza też Strefa Płatnego Parkowania.

Szczegółowiej o miejskich inwestycjach roku 2016 – na planszach prezentacji. 

opr. Anna Szopińska

NT24TV 01.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również