Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II – promocja wyjątkowego, rocznicowego albumu

15 czerwca 2019 14:05

To kolejny akcent obchodów jubileuszu 40. rocznicy wizyty Ojca św. w Nowym Targu. Przygotowywany dużo wcześniej, specjalnie na tę rocznicę, złożony m.in. z zebranych w ramach konkursu fotografii nowotarżan album autorstwa Ludmiły Figiel ujrzał już światło dzienne, a jego promocja zgromadziła na sali widowiskowej MOK wielu zainteresowanych. To przepięknie wydana, fizyczna pamiątka obchodów jubileuszu, która przedstawia nie tyle wspomnienia o samym Janie Pawle II, ile daje świadectwo naszego – nowotarżan – przeżywania Jego duchowej i fizycznej obecności we wspólnocie miasta, ale też życiu każdego z osobna. “Dla odbiorcy słowackiego wartość poznawcza jest nie do przecenienia, dlatego, że jest to książka, która pozwala im zobaczyć nas w chwili, kiedy wśród nas jest święty, który wyszedł spośród nas” – mówiła podczas promocji albumu dr hab. Anna Mlekodaj. 

Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II - promocja wyjątkowego, rocznicowego albumu

Album powstał z inicjatywy naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Katarzyny Put w ramach unijnego projektu “Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Nowy Targ – Kieżmark” i jako taki jest częściowo dwujęzyczny. Przygotowywany był już dwa lata wcześniej, specjalnie z myślą o jubileuszowym roku 2019.

-Na początku tego roku postanowiłem, aby świętowanie tej rocznicy było obchodzone w sposób możliwie uroczysty i bogaty po to, aby przybliżyć nauczanie i postać św. Jana Pawła II – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Przypomnieć tym, którzy być może zapomnieli, a przybliżyć i dać poznać tym, którzy urodzili się już po odejściu Ojca św. do domu Pana. Jest to niezmiernie ważne, aby z tych wydarzeń, które odbyły się na nowotarskim rynku w minioną niedzielę, została materialna pamiątka w postaci publikacji. 

Sam proces powstawania dzieła zajął jego autorce, Ludmile Figiel, rok czasu. Album składa się z jedenastu rozdziałów, w które wplecione są kalendaria, szczegółowo dokumentujące wydarzenia z historii miasta – te mniejsze i większe – związane z postacią Jana Pawła II. 

-Wspominam ten rok bardzo miło. Była to twórcza praca i to w dodatku wokół tak ważnej postaci i wokół Nowego Targu – mówiła w rozmowie z nami Ludmiła Figiel – Głównym tematem książki jest sposób, w jaki nowotarżanie przyswajali sobie osobę papieża i jego nauczanie wtedy, kiedy był pośród nas – i to przyswajanie szło ścieżką trochę pozaracjonalną, bo było to takie kąpanie się w jego charyzmacie – a inaczej wyglądało przyswajanie nauczania, kiedy już go wśród nas nie było. 

Trzy pierwsze rozdziały publikacji dotyczą lat sprzed wyboru Karola Wojtyły na papieża, koncentrując się m.in. wokół tak pamiętnych uroczystości jak koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej w 1963 roku, czy powitanie pustych ram po obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej w 1967 roku. Kolejne rozdziały dotyczyły wielkich wydarzeń z 8 czerwca 1979 roku, ale także 7 czerwca 1997 roku w Ludźmierzu oraz okresu żałoby po 2 kwietnia 2005 roku. Ostatni – zainspirowany fotografiami dostarczonymi przez nowotarżan – poświęcony jest wizytom nowotarżan u Papieża. Dwa z rozdziałów powstały wcześniej jako teksty pisane na Rekolekcje Tischnerowskie. 

-Na pewno najciekawszy, a zarazem najtrudniejszy i najważniejszy w całej książce rozdział to “Stan ducha”. On ma podtytuł “Refleksje nad religijnością mieszkańców Nowego Targu”. Chciałam tu od razu podpowiedzieć: ja nie zmyśliłam tej refleksji nad religijnością. To nowotarżanie sami – nie wiedząc zresztą o tym – dostarczyli mi materiału w postaci przecudownych, przeciekawych, czasem nawet przedowcipnych wpisów do ksiąg kondolencyjnych po śmierci papieża. Do tych ksiąg “dobierałam się”, dysponując aparatem troszeczkę z antropologii, troszeczkę, z socjologii i teologii. Gdyby nowotarżanie nie dostarczyli mi materiału to tego by nie było – mówiła autorka, Ludmiła Figiel. Podczas promocji nie brakło miejsca na co ciekawsze cytaty z trzech ksiąg kondolencyjnych, w których łączna liczba wpisów to 1167. 

Poza tekstem, kluczowym komponentem publikacji są zdjęcia, pieczołowicie wybierane przez autorkę, ale również przez Katarzynę Put i Iwonę Króżel z Wydziału Promocji Urzędu Miasta. Część fotografii umieszczonych w albumie to pamiątki nowotarżan, którzy zdecydowali się podzielić nimi szerzej. Na zeszłoroczny, ogłoszony przez miasto konkurs “Moje spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II” odpowiedziało ponad 30 uczestników. Podczas wczorajszej promocji albumu znalazł się czas na szczególne podziękowania, wręczenie mieszkańcom pamiątkowych dyplomów i nagród książkowych za udział w konkursie.

Podziękowań było jednak więcej – za skład i opracowanie graficzne odpowiadał Arkadiusz Morawski, a dopracowanie finalnej wersji albumu opierało się na ścisłej współpracy z autorkami. Kilkakrotnie ze sceny padło też nazwisko Gabriela Wolskiego, który na prośbę Ludmiły Figiel namalował obraz inspirowany tekstem “Pokój z widokiem na Tatry”. Jego fragment znalazł się na projekcie okładki, a sam tytuł zaczerpnięty został z jednego z wpisów do księgi kondolencyjnej. Autorka dziękowała też recenzentom – ks. dr. hab. Władysławowi Zarębczanowi i dr hab. Annie Mlekodaj. 

-Myślę, że mieliśmy wyjątkowe miejsce w sercu Jana Pawła II – podkreślał ks. dr hab. Władysław Zarębczan dzieląc się kilkoma osobistymi wspomnieniami i zabawnymi anegdotami. Dr hab. Anna Mlekodaj wyczerpująco odpowiedziała na pytanie o wartość historyczną publikacji. 

-Dla odbiorcy słowackiego wartość poznawcza jest nie do przecenienia, dlatego, że jest to książka, która pozwala im zobaczyć nas w chwili, kiedy wśród nas jest święty, który wyszedł spośród nas. Drugim odbiorcą jesteśmy my i tu sprawa jest trochę bardziej złożona. To nie jest podręcznik, ale pewien rodzaj świadectwa emocji z pewnymi próbami uogólnienia. Jeżeli ta książka nie obudzi w nas rezonansu emocjonalnego, intelektualnego, jeśli ona nas nie poruszy to pewno nie powinniśmy się stawiać w rzędzie odbiorców – mówiła dr hab. Anna Mlekodaj. 

Tłem dla omawiania poszczególnych rozdziałów był pokaz slajdów, a oprawę artystyczną, a przy okazji również moc wzruszeń zapewnił zespół rodziny Cudzichów, wykonując nieszablonowe aranżacje “Barki”, “Abba Ojcze” i “Jesteśmy piękni”. Ostatnim punktem programu był ten, który towarzyszy promocji każdej książki – autografy i możliwość wymiany kilku zdań z autorką. 

/os

os 15.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również