Kamery live
prognoza pogody

Noc Muzeów – z piknikiem edukacyjno-militarnym i projekcją filmu

15 maja 2017 16:37

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu już w ten weekend zaprasza na kolejną, siódmą edycję Nocy Muzeów w Nowym Targu. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku, a także pokaz filmu "Wielka droga" Michała Waszyńskiego. Oficjalne otwarcie "Nocy muzeów" odbędzie się w sobotę 20 maja o godzinie 17:00 w budynku Ratusza. 

Noc Muzeów - z piknikiem edukacyjno-militarnym i projekcją filmu

Piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. „wehikułów czasu” na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych, jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.

W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17.00 będzie można podziwiać kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej „Breda” z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami.

Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR”, po której oprowadzać będą jej kuratorzy.

Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 0.10 projekcja filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów naszego kraju.

Projekcja odbędzie się tuż po północy. Film opowiada o losach ludzi wysiedlonych na Sybir, Kołymę w 1939, którzy przetrwali wygnanie i dostali się do Armii generała Andersa (późniejszego 2 Korpusu Polskiego). Jego tematyka jest zatem zbieżna z hasłem przewodnim, jakie przyświeca tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Podhalańskim.

Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nasza placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości.

Bursa Gimnazjalna (17.00-22.00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18.00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone).

Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. „Wujek” – Salę można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00.

Z kolei o godzinie 20.00 MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni”. Zwiedzanie wystaw – od 17.00 do 24.00.

Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. „Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w” zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godzinie 21.00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17.00 do 24.00.

Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18.00 do 24.00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.

NT24TV 15.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również