„Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej”
„Podstawowym problemem naszego stosunku do Słowacji jest przekonanie, że ze względu na podobieństwo językowe i liczne wyjazdy turystyczne, nie potrzebujemy się w temacie słowackim dokształcać. W rzeczywistości jednak Słowacja należy do nieznanych nam w szczegółach państw, które gdy się im głębiej przyjrzeć, zaskakują i dostarczają wielu inspiracji” – mówi Jakub Łoginow, autor wydanego właśnie w formie ebooka „Podręcznika współpracy polsko-słowackiej”. Jak dodaje – książka pełna jest nieoczywistych opowieści dotyczących Słowacji, pokazujących inne, nieznane wśród Polaków oblicze naszego „nieznanego sąsiada”.

Prace nad książką trwały 8 miesięcy, publikacja ma 514 stron i w kompleksowy sposób opisuje realia Słowacji – jest napisana z jednej strony w taki sposób, by była to ciekawa lektura dla osób, które uczą się języka słowackiego i chcą poznać realia kraju, a z drugiej – by dostarczyć konkretnej szczegółowej wiedzy w poszczególnych aspektach.
Rozdziały to m. in. geografia Słowacji, historia i wydarzenia współczesne (w tym współczesna polityka), gospodarka i biznes, energetyka, samorząd i administracja, transport, zwyczaje i aktywności sportowo-turystyczne Słowaków, turystyka, ochrona przyrody, a nawet żegluga i… gospodarka morska. Tytułem ciekawostki: Słowacja jako kraj bez dostępu do morza ma własną banderę morską i około 100 statków pływających na morzach i oceanach świata pod słowacką banderą (a więc więcej niż w Polsce w niektórych latach), ma też 1500 marynarzy morskich a oprócz tego są też marynarze śródlądowi (Dunaj, Wag i inne rzeki). Słowacja wyrasta też na lidera przemian energetycznych, odejścia od węgla na rzecz atomu, energetyki wodnej i innych form relatywnie czystej energii.
-Mój podręcznik jest pełen takich nieoczywistych opowieści dotyczących Słowacji, pokazujących inne, nieznane wśród Polaków oblicze naszego sąsiada. Słowacja kojarzy się nam przede wszystkim z górami, owcami, ja tymczasem w książce staram się przekazać mniej znane informacje o współczesnej Słowacji. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa i fascynująca lektura – mówi Jakub Łoginow, autor książki.
Dodajmy, że książka jest efektem prawie dwudziestoletniej działalności zawodowej autora jako eksperta od Słowacji i współpracy polsko-słowackiej, dziennikarza polskich i słowackich mediów, autora licznych publikacji i analiz, koordynatora inicjatyw społecznych (m. in. „Polska – Słowacja – autobusy”).
Komentarze