Kamery live
prognoza pogody

“Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej”

4 września 2021 14:13

“Podstawowym problemem naszego stosunku do Słowacji jest przekonanie, że ze względu na podobieństwo językowe i liczne wyjazdy turystyczne, nie potrzebujemy się w temacie słowackim dokształcać. W rzeczywistości jednak Słowacja należy do nieznanych nam w szczegółach państw, które gdy się im głębiej przyjrzeć, zaskakują i dostarczają wielu inspiracji” – mówi Jakub Łoginow, autor wydanego właśnie w formie ebooka “Podręcznika współpracy polsko-słowackiej”. Jak dodaje – książka pełna jest nieoczywistych opowieści dotyczących Słowacji, pokazujących inne, nieznane wśród Polaków oblicze naszego “nieznanego sąsiada”.

 

 

Prace nad książką trwały 8 miesięcy, publikacja ma 514 stron i w kompleksowy sposób opisuje realia Słowacji – jest napisana z jednej strony w taki sposób, by była to ciekawa lektura dla osób, które uczą się języka słowackiego i chcą poznać realia kraju, a z drugiej – by dostarczyć konkretnej szczegółowej wiedzy w poszczególnych aspektach.

Rozdziały to m. in. geografia Słowacji, historia i wydarzenia współczesne (w tym współczesna polityka), gospodarka i biznes, energetyka, samorząd i administracja, transport, zwyczaje i aktywności sportowo-turystyczne Słowaków, turystyka, ochrona przyrody, a nawet żegluga i… gospodarka morska. Tytułem ciekawostki: Słowacja jako kraj bez dostępu do morza ma własną banderę morską i około 100 statków pływających na morzach i oceanach świata pod słowacką banderą (a więc więcej niż w Polsce w niektórych latach), ma też 1500 marynarzy morskich a oprócz tego są też marynarze śródlądowi (Dunaj, Wag i inne rzeki). Słowacja wyrasta też na lidera przemian energetycznych, odejścia od węgla na rzecz atomu, energetyki wodnej i innych form relatywnie czystej energii.

-Mój podręcznik jest pełen takich nieoczywistych opowieści dotyczących Słowacji, pokazujących inne, nieznane wśród Polaków oblicze naszego sąsiada. Słowacja kojarzy się nam przede wszystkim z górami, owcami, ja tymczasem w książce staram się przekazać mniej znane informacje o współczesnej Słowacji. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa i fascynująca lektura – mówi Jakub Łoginow, autor książki. 

Dodajmy, że książka jest efektem prawie dwudziestoletniej działalności zawodowej autora jako eksperta od Słowacji i współpracy polsko-słowackiej, dziennikarza polskich i słowackich mediów, autora licznych publikacji i analiz, koordynatora inicjatyw społecznych (m. in. „Polska – Słowacja – autobusy”). 

Książka “Nieznany sąsiad. Podręcznik współpracy polsko-słowackiej” jest dostępna w formie elektronicznej w księgarni Ebookpoint, można ją kupić pod linkiem.
 
mat. nadesłane 
opr. os
 
os 04.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również