Kamery live
prognoza pogody

“Niech gwiazdka w sercu rok cały trwa” – koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

25 stycznia 2019 00:00

W auli PPWSZ wystąpił dziś wieczór Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Chór koncertował już na Kokoszkowie dwukrotnie, jednak nigdy wcześniej w repertuarze kolędowym. 

-To szczególny wieczór, kiedy chcemy wysłuchać i jeszcze w tym okresie poświątecznym wspólnie wyśpiewać przepiękne, polskie, tradycyjne kolędy – witał przybyłych gości ks. dr hab. płk (r) Stanisław Gulak, rektor i profesor PPWSZ w Nowym Targu podkreślając, że w polskiej tradycji kolędy śpiewane są do 2 lutego, czyli święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Koncert rozpoczęły najbardziej sztandarowe, polskie kolędy śpiewane na głosy, do akompaniamentu na pianinie Mimo, że chór nie mógł przyjechać w pełnym składzie, śpiewane silnymi, męskimi głosami kolędy zabrzmiały dostojnie i wyjątkowo. 

-Staraliśmy się wybrać najpiękniejsze polskie kolędy – te bardziej i mniej znane. Jest dużo pastorałek, które przecież są  zaczerpnięte z areału pieśni ludowych –  mówił o doborze repertuaru Artur Małecki, dyrygent Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – W okresie kolędowym kolędują wszyscy, dlaczego mieliby tego nie robić żołnierze. W środowisku wojskowym brzmi to dosyć szczególnie ze względu na to, że święta kojarzą się z atmosferą domową, z przebywaniem z bliskimi, natomiast życie żołnierza wiąże się często z rozłąką z  rodziną. 

Chór Reprezentacyjny stanowi jeden z pięciu działów Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który kultywuje dziedzictwo tradycji sięgającej okresu I wojny światowej: grup artystycznych i teatrzyków działających w Legionach polskich oraz zespołów artystycznych Domów Żołnierza Polskiego na obczyźnie (1914-1918), grup teatralno-estradowych i teatrzyków wojskowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego (1919-1939), Teatru Polowego „Czołówka Rewiowa” w 2 Korpusie Polskim (1941-1946), zespołów i teatrów żołnierskich w obozach internowania (1939-1945), Czołówki Teatralnej Wojska Polskiego „Lwowska Fala” (1940-1946), Teatrzyku z Tęczą w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (1943), Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego (1951-1958) oraz Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (1958-1991).

Współorganizatorem koncertu był  ppłk. Paweł Wójcik, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, a Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz parafie: NSPJ i Św. Katarzyny w Nowym Targu.

/os

os 25.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również