Kamery live
prognoza pogody

Nauczyciele z Nowego Targu przystępują do strajku

To już jasne – wszystkie szkoły podstawowe, zawodowe i licea w Nowym Targu wezmą udział w ogólnopolskim strajku 8 kwietnia. Poparcie dla akcji wśród nauczycieli wyniosło ponad 80%.

Nauczyciele z Nowego Targu przystępują do strajku

Nowotarski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował o podjęciu sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami podstawowymi, zawodowymi i liceami. Do strajku przyłączyło się również jedno przedszkole. Poparcie wśród nowotarskich nauczycieli wyniosło ponad 80%.

– Dla stażysty kontraktowego wynagrodzenie na rękę nie osiąga dwóch tysięcy złotych, natomiast dla nauczyciela dyplomowanego to jest nieco ponad dwa tysiące złotych – mówi Romualda Prośniak, prezes nowotarskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Przy tym, że nauczyciele to jest grupa bardzo wysoko wykwalifikowana, mają ukończonych po kilka kierunków. Zgodnie z zasadami ekonomii osoby z najwyższymi kwalifikacjami powinni być najwyżej honorowani w postaci wypłaty.

Prezes nowotarskiego oddziału wskazuje, że wysoki wynik głosowania to efekt nie tylko wieloletniego bagatelizowania potrzeb nauczycieli, ale również wprowadzonej z początku roku reformy edukacyjnej pozbawiającej ich m.in. dodatku wiejskiego, czyli zasiłku w wysokości dwóch wynagrodzeń.

– Strajk jest rzeczą ostateczną, nikt nie chce tego strajku, ale nie widzimy innej możliwości – tłumaczy Prośniak. – Mamy cichą nadzieję, że rozmowy pomiędzy nauczycielami a rządem doprowadzą do konsensusu, który sprawi, że cały ten strajk nie będzie potrzebny.

Do 3 kwietnia dyrektorzy nowotarskich szkół otrzymają od Związku Nauczycielstwa Polskiego oficjalne pismo o podjęciu strajku przez nauczycieli. Na podstawie tego pisma dyrektorzy poinformują rodziców uczniów o planowanej akcji 8 kwietnia.

Czy tego dnia w nowotarskich szkołach zostaną zorganizowane jakiekolwiek zajęcia? To zależy od liczby nauczycieli, którzy zdecydują się nie protestować w ten dzień i poprowadzić lekcje. Jeżeli okaże się, że wychowawców będzie zbyt mało, wówczas dyrektor danej szkoły nie będzie w stanie zagwarantować uczniom bezpieczeństwa – a co za tym idzie, będzie zmuszony zamknąć szkołę.

Taki paraliż niemal pewny jest we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Nowy Targ. Na całym obszarze gminy poparcie dla akcji protestacyjnej wyniosło 100%. To oznacza, że 8 kwietnia w miejscowościach takich jak Łopuszna, Klikuszowa, Obidowa, Trute, Lasek, Ludźmierz, Dębno, Krempachy, Morawczyna, Rogoźnik czy Waksmund rozpocznie się strajk nauczycieli. Z kolei całkiem odwrotna sytuacja ma miejsce w Łapszach Niżnych. Tam poparcie do strajku wyniosło równe 0%, a co za tym idzie żadna z łapszańskich szkół nie przystąpi do akcji protestacyjnej.

Na tę chwilę rozmowy pomiędzy rządem a nauczycielskimi związkami zawodowymi nie doszły do ugody. 8 kwietnia ma rozpocząć się strajk ogólnopolski. Związkowcy nie są w stanie określić jak długo może potrwać – wszystko zależy od tego, co zaproponuje rząd. W najbardziej ekstremalnym przypadku akcja protestacyjna może potrwać nawet miesiąc – co zagrozi organizacji nie tylko egzaminom gimnazjalnym, ale także egzaminom uczniów szkół podstawowych zdających do szkół zawodowych i licealnych, czy chociażby maturzystom.

 

/ps/

redakcja 26.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

34 komentarzy
Kamil 17:10 08.04.2019

Jak nie pasuje płaca to należy zmienić pracę. Chyba każdy kto wybrał ten zawód spodziewał się ile będzie zarabiał. Chyba że do pracy w szkole szli sami debile.

POlak 20:57 05.04.2019

Jak macie Państwo takie wysokie kwalifikacje to zapraszam na prawdziwy rynek pracy, który sam zweryfikuje wasze umiejętności. Jeżeli nie odpowiada wam wasze wynagrodzenie to spróbujcie prawdziwej pracy. Najwięcej mają do powiedzenia nauczyciele którzy mają po kilku uczniów w klasie. Może warto zmniejszyć liczbę szkół w Gminie Nowy Targ.

Lucas 15:07 29.03.2019

Kurła nauczyciel średnio zarabia około 3 tysięcy na rękę. Przestańcie biadolić. Pokażcie swoje przelewy wynagrodzeń! Bez tego jesteście mało wiarygodni. Banda nierobów.

Hmm 13:21 29.03.2019

Jak nie pasuje praca w szkole to zawsze mozna isc do łopaty, drodzy nauczyciele, nikt was w szkole na sile nie trZyma , możecie pracować gdzie indziej

ela 14:24 27.03.2019

Nauczyciele powinni zarabiać o wiele więcej, nawet tyle, ile zarabiają lekarze. Zarówno jednym, jak i drugim powierzamy najdroższy skarb jaki posiadamy - jednym swoje dzieci, drugim - zdrowie swoje i bliskich. Jestem za podwyżkami dla nauczycieli, mam nadzieję, że uda im się je wywalczyć. Żenujące jest wypominanie im wakacji, 25 godzin pracy. Powinni zarabiać tyle, żeby CHCIAŁO im się pracować na maxa, żeby się nie wypalali, żeby czuli się docenieni. Od nich zależy przyszłość naszych dzieci, właśnie od tego, jakich nauczycieli spotkają na swojej drodze zależy to JACY będą w przyszłości. Jestem też za przywróceniem temu zawodowi należnego mu prestiżu. Podniesienie zarobków jest dobrym krokiem ku temu. Ładujemy pieniądze w remonty swoich domów, sztuczne rzęsy, fryzjera, jak naprawiamy auto, wybieramy najlepszych (=najdroższych) mechaników, wtedy jakoś pieniędzy nikomu nie żal. A dla nauczycieli naszych własnych dzieci nam żal. Słabe!!!

*ANONIM* 18:12 25.04.2019

Mam wrażenie ,że Pani jest pijana i nie wie co pisze

Mira 16:53 05.04.2019

Super. BRAWO ! ZNAJOMICIE NAPISANE !

Jestem za a nawet przeciw 13:06 27.03.2019

Nierozumiem o co bicie tej piany, przecież jak wam żal pośladki ściska to też możecie postrajkować. A niechże się coś dzieje i nie piszcie, że kosztem uczniów, bo to śmieszne, że dorośli ludzie piszą takie głupoty, a już jak wypisuje "takie głupoty" uczeń to niech wie, że to być może i dla niego bo kto wie, może zostanie nauczycielem. A co do biedronek i kas... Też możecie postrajkować, a co! Klient i tak długo stoi to i postoi dłużej... Z biedronkowym pozdrowiem nienauczyciel.

Prawda 14:16 27.03.2019

Bo nierobom ino strajki w głowie, zmieniłem w ciągu 2 lat 6 razy prace,w końcu trafiłem . Też tak możecie zrobić,a nie strajki, nie pasuje to zmieniam, cały świat jest otwarty,a nie dac i dac i dac i dac, urzędasy do roboty

Rodzic 10:44 27.03.2019

Dlaczego macie dostawać podwyżki za 18 godz. tygodniowo. Skoro twierdzicie że jesteście wykształceni ciągle podnosicie kwalifikacje to z czego wy się przygotowywujecie np. z plastyki czy matematyki wiedzę macie więc to jest kwestia wyłożenia materialu. Dzieci przychodzą że szkoły i to my rodzice musimy z nimi siedzieć i przerabiać materiał po 4 godz. dziennie bo Pani/Pan w szkole nie wytłumaczył nie mówiąc już o tym że wysyłamy na korepetycje przez WAS bo nawet nie wykazujecie chęci wytłumaczenia dziecku trudnego materiału najlepiej zadać do domu. Wam drodzy nauczyciele to pensje trzeba obniżyć.

rd 23:43 26.03.2019

Zawsze chciałem być nauczycielem... ...w sumie to... chciałbym nadal...

rodzic 23:33 26.03.2019

Zamkna szkoly bo nikt nie przyjdzie do pracy. Niezle. Gdzie kodeks pracy????? Dyscyplinarka!!!!!!!

prawda 20:22 26.03.2019

Pensum nauczyciela to 18 godzin pracy tygodniowo. I nie piszcie o pracy w domu bo każdy po 40 godzinnym tygodniu pracy ją ma! Średniej z KN nie osiągają tylko nauczyciele stażyści, ale mają do tego obowiązkowego minimum wyrównywane. Natomiast nauczyciele dyplomowani mają z reguły dużo więcej niż obowiązkowe minimum. Taka jest PRAWDA!

Aga 19:27 26.03.2019

Znam duzo nauczycieli i zaden z nich nie ma 2000 zl na reke a duzo wiecej. Ja osobiscie pracuje w budzetowce zarabiam 2300 na reke i kiedys uslyszalam od nauczyciela ze za takie pieniadze nie chodzilby do pracy. Zaden z nich nie pokaze jawnie paska placowego.krzywda ze musza poprawiac sprawdziany to niech kazdy siedzi codziennie po 8 godzin w pracy i zdarzy poorawic i sie przygotowac do lekcji.

Pracownik powiatu nowotarskiego 15:48 26.03.2019

Co za kłamstwo? W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto: 3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty; 3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego; 4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego; 5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.Tak więc nauczyciel kontraktowy dostaje około 2400 zł netto, za 2 miesiące wolnego (wakacje i ferie) oraz ile? 30h tygodniowo? Proszę też tutaj nie mówić, że nauczyciel poprawia kartkówki i sprawdziany w domu, musi się przygotować do pracy. A inny pracownik tego nie robi? Czy księgowy, pracownik biurowy nie musi się przygotować do pracy w domu? Musi. Musi też podnosić swoje kwalifikacje. A do tego nie pracuje 30h tygodniowo tylko 40h i ma do tego nie 2 miesiące wakacji, a tylko 26 dni wolnego.

*ANONIM* 21:29 30.03.2019

5603.19 zł dyplomowany ,kłamstwo. Jestem takim nauczycielem i w życiu tyle nie miałam.

N 22:31 27.03.2019

Na pasku mam 1800 zł po 3 kierunkach studiów i całe życie marzyłam by być mądrym i klepać biede.

ciężko pracujący 17:53 25.04.2019

Widocznie do niczego innego się Pan nie nadaje

Nauczyciel. 08:37 27.03.2019

Skąd takie dane, takie wyliczenia? Pracownik powiatu wprowadza ludzi w błąd! Ja mogę przedstawić tzw. paski z wypłatami, gdzie nigdy na nich nie pojawiły się takie kwoty.

Wspaniały, niezłomny nauczyciel 22:49 26.03.2019

Jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie, to Pracownik i mój pies mają średnio po trzy nogi. Po drugie krążą legendy o pracowitości i kompetencji niektórych Pracowników Powiatu. Proponuję dobrze rozejrzeć się we własnym gniazdku a później krytykować bliźnich.

Kobieta pracująca 22:02 26.03.2019

Potwierdzam - żona znajomego, nauczycielka dyplomowana, ma 4600 za około 20 godzin tygodniowo. Uczy plastyki, więc nie wiem, co miałaby sprawdzać po godzinach. Nauczyciel to trudny zawód i byłabym za tym, żeby moje podatki szły na wyższe pensje, czy raczej premie dla najlepszych, zamiast na 500+ dla pasożytów, ale nie wariujmy - jeśli niedouczonej przedszkolance nie pasuje "1975 na rękę", czas zmienić zawód. Przedszkolanki też raczej klasówek nie sprawdzają po godzinach.

Dyplomowany 21:10 26.03.2019

Hahaha jestem nauczycielem dyplomowanym, pokazać panu mój pasek z wypłaty??? Po 15 latach pracy jest na nim 2480zł

Podatnik 14:12 27.03.2019

To zmień prace, obecnie w transporcie potrzeba 100tys kierowców, zarobki z dietami 6500 w górę, zapraszam, aha tylko nie ma 2mce wakacji iferii

21:03 26.03.2019

Szkoda że nie ma możliwości załączyć tutaj kwoty wynagrodzenia z PIT-u mojej żony (nauczyciela dyplomowanego z nowotarskiej szkoły ). Obaliłoby to bzdury jakie pan tu wypisuje. Swoją drogą wątpię, żeby był Pan rzekomym "pracownikiem powiatu nowotarskiego". Bardziej nazwałbym to pracownikiem starostwa powiatowego. Jeśli jednak to prawda, współczuję staroście pracowników, jakimi się otacza...

Nauczyciel przedszkola 17:05 26.03.2019

1975 dostaje na rękę, jestem kontaktowym, pracuje w przedszkolu, nie mam wolnych ferii ani dwóch mcy wakacji, wszystkie dni rzekomo wolne dla nauczycieli szkolnych, przed świętami i po pracuje, nie mam dnia za dzień świąteczny, i dojeżdżam do pracy około godziny. Mam pod swoją opieka 25 dzieci i do pomocy woźna. Jestem z dziećmi na okrągło 25 godzin w tygodniu i nie mam przerw na kawkę itp, a za potrzebą wyskakuje na 2 minuty. I jestem w tych samych widelkach co inni. Więc nie pitol.

Basia 23:00 26.03.2019

W takim razie urzednicy co maja zrobic? Po 15 latach w urzedzie zarabiam 2500 na reke, o 100zl ciezko podwyzki a Wy 1000 chcecie? Zart chyba jakis!

Kobieta pracująca. 21:56 26.03.2019

Nie znasz zasad interpunkcji. Tacy nauczyciele powinni wziąć się za pracę na kasie w Biedronce, aczkolwiek może to okazać się zbyt trudne.

Pracownik powiatu nowotarskiego 20:38 26.03.2019

Czyli Pana/Pani płacą to 3160 zł za normalne 40h, które pracuje każdy pracownik w firmie. W ciągu dnia nikt nie ma przerwy na kawę, tylko i wyłącznie przerwę na zjedzenie obiadu, tej również Pan/Pani nie ma? Dodatkowo na pewno jest jeszcze 20/26h dni wolnego.

Obserwator NT 18:58 26.03.2019

Zapraszamy do pracy na kasie w Biedronce.... Rynek pracy w kraju szeroko otwarty. Mam w rodzinie nauczycieli i szlak mnie trafia wasze ciągłe biadolenie. Niestety mijasz się z prawda to co wypisujesz.... Skręca mi flakami jak słyszę o tych bzdetach.

ojciec 14:41 26.03.2019

proszę zacząć strajkować i nie kończyć strajkować...........

hussarya 14:28 26.03.2019

zwolnić dyscyplinarnie strajkujących!

*ANONIM* 22:32 27.03.2019

Ciekawa jestem kto by nas zastąpił w tym zawodzie to tylko pomału emeryci zostaną

wik 13:27 27.03.2019

i dać takich geniuszy jak TY do szkoły !

Córka nauczycielki 14:07 26.03.2019

Dzień dobry, Za ile godz.realnej pracy ta wypłata? Czy w wakacje i ferie również Państwo pracują tzn.przychodzą do pracy? A może w zamian za podwyżkę zrezygnowanie z Karty Nauczyciela? Ta kwota to kwota bazowa ?

Zobacz również