Kamery live
prognoza pogody

Na dniach – remont konserwatorski maszyny drukarskiej w ramach unijnego projektu “Łączą nas zabytki techniki”

5 czerwca 2020 16:22

W dniu 1 czerwca podpisano umowę z firmą SOTILO Janusz Karpiński, która przeprowadzi specjalistyczne prace konserwatorskie, przywracające pełną sprawność techniczną XIX-wiecznej maszyny drukarskiej – najcenniejszego eksponatu nowotarskiego Muzeum Drukarstwa. Zadanie realizowane będzie w ramach transgranicznego projektu “Łączą nas zabytki techniki”, dofinansowanego z Unii Europejskiej. Uruchomienie maszyny wzbogaci ofertę Muzeum Drukarstwa i pozwoli na prowadzenie zajęć warsztatowych z druku typograficznego, polegających na przybliżeniu dawnych technik druku.

Na dniach - remont konserwatorski maszyny drukarskiej w ramach unijnego projektu

W latach 2016–2018 Miasto Nowy Targ i Obec Ludrova w ramach Programu Interreg V-A Polska -Słowacja zrealizowały projekt pt. „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”, w efekcie którego powstał nowy produkt turystyczny – szlak kulturowy łączący zabytki techniki pogranicza. Jego atrakcjami są powstałe w Nowym Targu Muzeum Drukarstwa i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej. Projekt pt. „Łączą nas zabytki techniki” zakłada kontynuację nawiązanej współpracy i partnerstwa, budowanie marki produktu i popularyzację wiedzy o wspólnym dziedzictwie.

W ramach projektu przeprowadzony zostanie remont konserwatorski maszyny drukarskiej z połowy XIX wieku. Płaska, typograficzna, stop-cylindrowa maszyna drukarska z napędem ręcznym z wiedeńskiej fabryki Helbig & Müller z Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu to unikatowy zabytek techniki, jedyny taki wczesny model pospiesznej maszyny drukującej zachowany do dnia dzisiejszego. Przeprowadzenie specjalistycznego remontu pozwoli doprowadzić maszynę do pełnej sprawności technicznej. Uruchomienie maszyny wzbogaci ofertę Muzeum Drukarstwa i pozwoli na prowadzenie zajęć warsztatowych z druku typograficznego, polegających na przybliżeniu dawnych technik druku.


Zorganizowane w ramach projektu warsztaty typograficzne przybliżą dawne techniki druku i będą polegały na konceptualizacji i stworzeniu projektu graficznego, przygotowaniu matrycy i składu oraz własnoręcznym wykonaniu odbitek na uruchomionych zabytkowych maszynach. Zaplanowano również warsztaty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku: warsztaty zecerskie z dotykowym wyczuwaniem liter, warsztaty wokół maszyny drukarskiej (poznanie dotykowe, elementy dźwiękowe).

Archiwalne druki ulotne i okolicznościowe, akcydensy, prasa pochodzące z Drukarni Ignacego Borka i Drukarni Podhalańskiej zostaną skatalogowane, opracowane merytorycznie, zabezpieczone oraz zdigitalizowane. Zasoby własne oraz pozyskane od innych instytucji i darczyńców złożą się na Archiwum Cyfrowe Muzeum Drukarstwa i zostaną udostępnione on-line dla szerokiego grona odbiorców.

W Muzeum Drukarstwa powstaną nowe dostępności dla osób o specjalnych potrzebach: audiodeskrypcje wybranych eksponatów muzeum (maszyny drukarskie, fotografie, czasopisma) dla osób słabo widzących i niewidzących oraz opisy w formacie „Easy-toread”, łatwym do czytania i zrozumienia.

Zaplanowano również cykl spotkań pt. „Nowotarżanie maja głos” na temat historii miasta i lokalnego dziedzictwa w formule muzeum partycypacyjnego, zakładającego aktywne współuczestnictwo w tworzeniu programu, treści ekspozycji i wydarzeń w muzeum przez mieszkańców Nowego Targu i wszystkich zainteresowanych. Podczas tych spotkań ich uczestnicy podzielą się swoją wiedzą, informacjami, przedstawią pamiątki przeszłości, relacje, biografie, wspomnienia, fotografie. Efektem tych spotkań będzie wspólne przygotowanie z zebranych materiałów wystawy i publikacji. Liczymy, także, że rezultatem będzie również opracowanie regulaminu muzeum i powołanie Rady Muzealnej.

Szczegóły pod linkiem poniżej:
http://www.mok.nowytarg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2732%3Aprojekt-pt-cz-nas-zabytki-techniki-muzeum-drukarstwa-w-nowym-targu-i-muzeum-papieru-czerpanego-w-ludrovej&catid=90%3Amuzeum-drukarstwa&lang=pl

mat. nadesłane

fot. Muzeum Drukarstwa/Facebook

 

os 05.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również