Kamery live
prognoza pogody

Muzolingua – międzynarodowy projekt z podhalańskim akcentem

11 czerwca 2021 14:55

Promocja niszowej muzyki z Polski w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, aranżacje polskich utworów folkowych w tych trzech państwach, a także flashmoby uliczne w każdym z miast partnera projektu -to tylko niektóre założenia projektu Muzolingua International. Jednym z jego inicjatorów jest pochodzący z Podhala muzyk, trębacz zespołu DIKANDA – Szymon Bobrowski. 

Muzolingua - międzynarodowy projekt z podhalańskim akcentem

Od 1 marca rozpoczęła się realizacja projektu muzycznego dotyczącego głównie muzyki tradycyjnej i folklorystycznej z Polski, Anglii, Hiszpanii i Szwecji. Projekt powstał na bazie pomysłu obozu muzyczno-językowego MUZOLINGUA, który odbył się w regionie świętokrzyskim w sierpniu 2020 roku. Pomysłodawcami projektu są Kama Kępczyńska-Kaleta która sama od 25 lat śpiewa w zespole ludowym Bielinianki, jest propagatorką zachowania kultury ludowej, a także pochodzący z Podhala Szymon Bobrowski, trębacz popularnego zespołu DIKANDA. Oboje mają już na swoim koncie realizację projektu w ramach programu KULTURA W SIECI, dzięki któremu stare podhalańskie opowiastki dostały nowego życia i pojawiły się w pięknej oprawie muzycznej i artystycznej.

-Nie sądziliśmy, że muzyka tradycyjna może tak pięknie połączyć pokolenia i rozkochać w sobie osoby, które do tej pory zupełnie jej nie zauważały. Podczas obozu muzyczno-językowego MUZOLINGUA pracowaliśmy w 3 językach angielskim, hiszpańskim i francuskim, ale nikt nie przypuszczał, że największą furorę zrobi wśród uczestników gwara podhalańska – zgodnie powtarzają Kama i Szymon twórcy projektu – Po sukcesie polskiej MUZOLINGUY postanowiliśmy zawalczyć na arenie międzynarodowej i cieszy nas, że pomysł się spodobał – dodają.

Partnerami międzynarodowymi w projekcie są Szkoła Muzyczna w Gallivare w północnej Szwecji, organizacja Creativity Works Preston z Wielkiej Brytanii i Permacultura Cantabria z Hiszpanii. Podczas projektu odbędą się 4 obozy muzyczne, podczas których młodzi ludzie w wieku 16-23 lat będą tworzyć muzykę i uczyć się od siebie nawzajem. Założeniem projektu jest pokazanie młodym ludziom wszystkich aspektów pracy muzyka, począwszy od tworzenia muzyki i słów do promocji materiału w mediach społecznościowych. Każdy obóz zakończy się dużym koncertem, podczas którego młodzi ludzie zaprezentują efekty swojej pracy, a także flash moby uliczne w 4 miastach europejskich.

Ciekawym elementem projektu jest to, że jednym z zadań będzie promocja niszowych piosenek każdego z krajów – tak, aby oberek świętokrzyski i podhalański zbój zabrzmiały w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Hiszpanii. Dodatkowym elementem będzie przygotowanie przez uczestników aranżacji piosenek każdego z partnerów w oryginalnej wersji językowej, dzięki czemu usłyszymy podczas koncertu młodzież śpiewającą gwarą we własnych interpretacjach.

Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Erasmus+ w ramach dodatkowego konkursu dla sektora kreatywnego ogłoszonego we wrześniu 2020 roku. Do komponentu współpracy młodzieży zostało złożonych 50 projektów, a tylko 15 uzyskało dofinansowanie. Projekt MUZOLINGUA INTERNATIONAL uzyskał bardzo wysoką ocenę, gdyż doskonale wpisał się w założenia konkursu, a także przewidywał innowacyjne i kreatywne działania. Działania promocyjne już się rozpoczęły, a partnerzy już szykują się do pierwszego spotkania w ramach projektu, które odbędzie się na Podhalu na początku września.

mat. nadesłane

os 11.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również