Muzolingua – międzynarodowy projekt z podhalańskim akcentem
Promocja niszowej muzyki z Polski w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, aranżacje polskich utworów folkowych w tych trzech państwach, a także flashmoby uliczne w każdym z miast partnera projektu -to tylko niektóre założenia projektu Muzolingua International. Jednym z jego inicjatorów jest pochodzący z Podhala muzyk, trębacz zespołu DIKANDA – Szymon Bobrowski.

Od 1 marca rozpoczęła się realizacja projektu muzycznego dotyczącego głównie muzyki tradycyjnej i folklorystycznej z Polski, Anglii, Hiszpanii i Szwecji. Projekt powstał na bazie pomysłu obozu muzyczno-językowego MUZOLINGUA, który odbył się w regionie świętokrzyskim w sierpniu 2020 roku. Pomysłodawcami projektu są Kama Kępczyńska-Kaleta która sama od 25 lat śpiewa w zespole ludowym Bielinianki, jest propagatorką zachowania kultury ludowej, a także pochodzący z Podhala Szymon Bobrowski, trębacz popularnego zespołu DIKANDA. Oboje mają już na swoim koncie realizację projektu w ramach programu KULTURA W SIECI, dzięki któremu stare podhalańskie opowiastki dostały nowego życia i pojawiły się w pięknej oprawie muzycznej i artystycznej.
-Nie sądziliśmy, że muzyka tradycyjna może tak pięknie połączyć pokolenia i rozkochać w sobie osoby, które do tej pory zupełnie jej nie zauważały. Podczas obozu muzyczno-językowego MUZOLINGUA pracowaliśmy w 3 językach angielskim, hiszpańskim i francuskim, ale nikt nie przypuszczał, że największą furorę zrobi wśród uczestników gwara podhalańska – zgodnie powtarzają Kama i Szymon twórcy projektu – Po sukcesie polskiej MUZOLINGUY postanowiliśmy zawalczyć na arenie międzynarodowej i cieszy nas, że pomysł się spodobał – dodają.
Partnerami międzynarodowymi w projekcie są Szkoła Muzyczna w Gallivare w północnej Szwecji, organizacja Creativity Works Preston z Wielkiej Brytanii i Permacultura Cantabria z Hiszpanii. Podczas projektu odbędą się 4 obozy muzyczne, podczas których młodzi ludzie w wieku 16-23 lat będą tworzyć muzykę i uczyć się od siebie nawzajem. Założeniem projektu jest pokazanie młodym ludziom wszystkich aspektów pracy muzyka, począwszy od tworzenia muzyki i słów do promocji materiału w mediach społecznościowych. Każdy obóz zakończy się dużym koncertem, podczas którego młodzi ludzie zaprezentują efekty swojej pracy, a także flash moby uliczne w 4 miastach europejskich.
Ciekawym elementem projektu jest to, że jednym z zadań będzie promocja niszowych piosenek każdego z krajów – tak, aby oberek świętokrzyski i podhalański zbój zabrzmiały w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Hiszpanii. Dodatkowym elementem będzie przygotowanie przez uczestników aranżacji piosenek każdego z partnerów w oryginalnej wersji językowej, dzięki czemu usłyszymy podczas koncertu młodzież śpiewającą gwarą we własnych interpretacjach.
Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Erasmus+ w ramach dodatkowego konkursu dla sektora kreatywnego ogłoszonego we wrześniu 2020 roku. Do komponentu współpracy młodzieży zostało złożonych 50 projektów, a tylko 15 uzyskało dofinansowanie. Projekt MUZOLINGUA INTERNATIONAL uzyskał bardzo wysoką ocenę, gdyż doskonale wpisał się w założenia konkursu, a także przewidywał innowacyjne i kreatywne działania. Działania promocyjne już się rozpoczęły, a partnerzy już szykują się do pierwszego spotkania w ramach projektu, które odbędzie się na Podhalu na początku września.
mat. nadesłane
Komentarze