Kamery live
prognoza pogody

Misterium Męki Pańskiej 2017 – premiera (galeria)

25 marca 2017 19:48

Premiera tegorocznego Misterium Męki Pańskiej za nami. Tytuł, jaki nosi ono w tym roku to: "Nasz Bóg jest wielki", gdyż właśnie wokół wielkości Boga skupiony jest scenariusz tegorocznej inscenizacji.

Misterium Męki Pańskiej 2017 - premiera (galeria)

Historia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa przedstawiona jest jako retrospekcja, dla której punkt wyjścia stanowi postać św. Jana Apostoła – z perspektywy czasu przywołuje on tamte dni po to, by móc je spisać. Dzięki temu wraca do nich również widz – uczestnik misterium.

Poruszająca inscenizacja uwypukla w tym roku w nieco większym stopniu postać Maryi, matczynego bólu i miłości do własnego syna, co ukazane jest w intymnych, pełnych emocji i przekonująco zagranych scenach. Stanowią one kontrapunkt dla większości pozostałych – zbiorowych i widowiskowych. 

Ciekawym i zaskakującym przerywnikiem są wplecione w przedstawienie, taneczne układy choreograficzne. Dużą rolę w budowaniu nastroju całości odgrywa też niewątpliwie muzyka i światło, a w odpowiednich momentach – cisza i ciemność, sprzyjająca duchowej kontemplacji. 

Scenariusza po raz pierwszy podjął się diakon – Marcin Napora, natomiast rolę reżysera z po raz kolejny przejął Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, mający doświadczenie jako reżyser tego typu spektakli, w które każdorazowo angażuje się również duchowo. 

Ksiądz Jan Karlak, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II dziękował pod koniec współorganizatorom: władzom miasta – reprezentowanym przez burmistrza Grzegorza Watychę i jego zastępcę Waldemara Wojtaszka, władzom powiatu nowotarskiego, których przedstawicielem był dzisiaj wicestarosta Władysław Tylka, wszystkim zaangażowanym w realizację przedstawienia (przypomnijmy, że samych aktorów było ok. 100), którzy zechcieli poświęcić swój czas i podzielić się swoim talentem, ale również…publiczności, “bez której pewnie nie byłoby tego misterium”. Premiera została przyjęta przez publiczność owacją na stojąco.

Cały zespół, po okresie intensywnych prób czeka teraz czas intensywnych występów – już jutro dwa kolejne przedstawienia (w godzinach 15 i 18), następne cztery – w przyszły weekend.

Kolejne przedstawienia:

26. marca (niedziela) godz. 15.00 i 18.00

1. kwietnia (sobota) godz. 15.00 i 18.00

2. kwietnia (niedziela) godz. 15.00 i 18.00.

Bezpłatne wejściówki można zamawiać pod numerem telefonu: 18 266 76 55 oraz w Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Dostać je będzie można również w innych nowotarskich kościołach.

Wstęp wolny.

NT24TV 25.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również