Kamery live
prognoza pogody

Mieszkanie Plus w Nowym Targu – dziś ruszył nabór wniosków

15 października 2021 11:55
Wyciszenie Włącz dźwięk

Od dziś można składać wnioski o jedno ze 130 mieszkań, jakie powstają na ul. Sikorskiego w Nowym Targu w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Dwu- lub trzypokojowe mieszkania o średnim metrażu 48m2 w nowobudowanym bloku oddane zostaną w ręce najemców już w drugim kwartale przyszłego roku. Ich standard będzie pozwalał na zamieszkanie “od zaraz”. Średnia wysokość czynszu wyniesie ok.1400 zł. Wiadomo, że  zainteresowanie jest bardzo duże – wg wstępnego formularza zgłosiły się 1102 osoby. Podczas porannego briefingu, inwestor pochwalił się mieszkaniem pokazowym wykonanym tzw. standardzie podstawowym. 

Inwestycja realizowana jest przez PFR Nieruchomości w imponującym tempie – łopatę pod budowę wbijano niespełna rok temu, gotowe mieszkania mają natomiast zostać oddane już w drugim kwartale 2022 roku. Standard podstawowy oznacza, że mieszkanie będzie wytynkowane, ze ścianami pomalowanymi na biało, panelami i wyposażonymi łazienkami. Wystarczy wnieść meble, wyposażyć kuchnię i można swobodnie mieszkać. 

-Typowy standard to standard deweloperski, tu mamy standard wyższy. Przypomina to trochę rozwiązania niemieckie, gdzie mieszkania montowane są z częścią wyposażenia. Jest to fajne, prospołeczne rozwiązanie. Myślę, że nie będzie problemów z odbiorami. Firma udziela gwarancji zgodnie z kontraktem – zapewniał Andrzej Wyszyński, prezes Chemobudowy Kraków S.A. – firmy, która realizuje inwestycję. 

Podczas porannego briefingu podkreślano rolę miejskiego samorządu w powstaniu budynku Mieszkanie Plus w Nowym Targu. 

-U podstaw tej inwestycji leżała współpraca między PFR Nieruchomości, a samorządem miasta, który się w te pierwsze działania mocno zaangażował. Efekt tej współpracy jest naprawdę imponujący – mówił senator Jan Hamerski.

-O ile mieszkańcy dużych miast, gdzie działają deweloperzy, mają bardzo szeroką ofertę, to takie tereny, jak nasze – średnie, mniejsze miasta – bez aktywnego działania samorządów nie będą w stanie rozwiązać problemu mieszkaniowego i tu dziękuję panu burmistrzowi za otwartość do współpracy – podkreślała pani poseł Anna Paluch. 

-Ten budynek Mieszkanie Plus w Nowym Targu i 130 mieszkań wzbogaci ofertę, da możliwość tym, którzy tutaj pracują, którzy chcą sprowadzić się do Nowego Targu, tutaj mieszkać, płacić podatki i mieć zagwarantowany stabilny najem – mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, wymieniając kryteria, jakie będą punktowane – Przede wszystkim rodziny z dziećmi, osoby z wyższym wykształceniem, prowadzące działalność gospodarczą, płacące podatki w Nowym Targu – to są te najbardziej preferowane i punktowane. Nabór i zachęta jest bardzo szeroka. 

Punkty przeznaczone są też m.in. na każde dziecko w rodzinie, dla osób ze szczególnymi potrzebami, z niepełnosprawnościami, niezdolnością do pracy, seniorów; tych, którzy posiadają nierozliczone z dawnych lat książeczki mieszkaniowe, czy dla rodzin zastępczych. Jest nawet symboliczny punkcik dla tych, którzy już są mieszkańcami Nowego Targu. 

-Są kryteria pierwszeństwa, ale to nie są kryteria obligatoryjne, a jedynie pierwszeństwa, a to oznacza, że o takie mieszkanie może wnioskować każdy – podkreślała Milena Wiśniowolska, dyrektor Biura Marketingu PFR Nieruchomości.

Wiceminister Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy mówił z kolei o tym, jak ważne jest zapewnienie najemcom możliwości stopniowego dojścia do własności nieruchomości. 

-Cała inicjatywa nabiera innego kontekstu w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy jest takie zapotrzebowanie w okresie popandemicznym na mieszkania; gdzie każde mieszkanie, w każdym mieście jest ważnym elementem stabilizacji rynku mieszkaniowego, a szczególnie jest to ważne tutaj, na Podhalu. Zawsze byłem zwolennikiem, aby po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach, przy wyższym czynszu była możliwość dojścia do własności mieszkania dla dzieci, czy dla własnej rodziny. To jest bardzo ważny element psychologiczny w Polsce – zaznaczał Andrzej Gut-Mostowy, Wiceminister Rozwoju i Technologii.

Średni czynsz wyniesie 28,51 zł miesięcznie za metr kwadratowy plus zaliczka na koszty eksploatacji w wysokości 5,5 zł/mkw. Rachunki każdy lokator będzie płacił według odczytów liczników, w które wyposażone są mieszkania. Na tych zasadach – z możliwością ubiegania się o dopłatę do czynszu (w przypadku czteroosobowej rodziny może ona wynieść ok. 360 zł miesięcznie) – będzie można korzystać z lokalu przez dwa lata. Potem można wejść w etap „dochodzenia do własności lokalu”. Kryteria w tej procedurze nie są jeszcze ustalone.

-Najem w pierwszym okresie jest możliwy wyłącznie na dwa lata, natomiast w kolejnych latach inwestor, którym jest Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, określa czy mieszkania zostaną  przeznaczone do dojścia do własności, w jakim terminie, w jakiej stawce. Zasada jest taka, że najpierw musi być rozliczona cała  inwestycja, jej koszty ustalone, kryteria i podjęte decyzje korporacyjne – wyjaśniała Krystyna Wąchała-Malik, Członek Zarządu PFR Nieruchomości S. A.

Wnioski można składa od dziś do 5  listopada br. Lista najemców zostanie ogłoszona pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku. 

 

 

os 15.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również