Kamery live
prognoza pogody

Miasto – już „na ty” z Filharmonią. Nowotarska premiera – zaraz po Krakowie

24 kwietnia 2023 13:43

NOWY TARG. Oto doczekaliśmy czasu, a przede wszystkim warunków scenicznych godnych orkiestry symfonicznej i najlepszych wykonawców. Filharmonia Krakowska zawitała do nas z urzekająca formą muzycznej edukacji. Był to koncert „Ciao, Italia!” – zagrany tuż po premierze w grodzie Kraka.

Miasto – już „na ty” z Filharmonią. Nowotarska premiera - zaraz po Krakowie

W muzyczną podróż do słonecznej Italii – konkretnie śladem opery neapolitańskiej – została zabrana młodzież szkół średnich, która wypełniła salę widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury prawie do ostatnich miejsc. Nie przypadkiem też rozpoczęła koncert uwertura z opery „La forza del merito” (czyli „Siła zasługi”) Marcello di Capui. Ten właśnie włoski kompozytor i librecista z przełomu XVIII i XIX wieku był nadwornym kapelmistrzem księżnej Izabeli Czartoryskiej-Lubomirskiej z łańcuckiego zamku.

Na polskiej ziemi spędził on trzy ostatnie dekady swojego życia, komponując utwory okazjonalne, kształcąc muzycznie członków rodziny Lubomirskich, powiększając zbiory muzyczne zamkowej biblioteki. Tam właśnie niedawno odnaleziono dzieła Marcello Capui, wraz ze sprowadzonymi przezeń dziełami twórców neapolitańskich. Właśnie te cenne znaleziska zostały teraz wykonane podczas krakowskiej premiery. Zaraz po niej, w pierwszej kolejności, miała je przyjemność usłyszeć nowotarska publiczność. Dzięki Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją znakomitego, kreatywnego koncertmistrza Pawła Wajraka i wybitnym sopranistkom. Warto dodać, że właśnie przełom XVIII i XIX wieku zapisał się rozkwitem muzycznego życia ówczesnej Europy.

Na koncert „Ciao, Italia!” – wyjątkową muzyczną atrakcję z cyklu Musica Ars Amanda – złożyły się arietty, czyli utwory powstałe na kanwie utworów operowych lecz wykonywane samodzielnie, także utwory takich włoskich kompozytorów jak Lorenzo Baini, Francesco Bianchi, Domenico Cimarosa, Giuseppe Giordani,  Bernardo Mengozzi i Giovanni Paisiello.

„Musica Ars Amanda” to zainicjowany przez Filharmonię kilkadziesiąt lat temu roku cykl koncertów symfonicznych skierowanych do młodzieży szkolnej i licealnej.  Mozaiką stylów i form muzycznych pozwala on młodej publiczności poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów, solistów, jak i utalentowanych rówieśników. Koncert – jak wszystkie z tego cyklu – poprzedzony był prelekcją, a rozdawane gratisowo ilustrowane foldery zawierały repertuar, szczegółowe omówienie programu oraz informacje o wykonawcach. Dorośli na tym koncercie w bardzo przystępnej cenie dwudziestu zł za bilet mogli pogłębić swoją wiedzę muzyczną i posłuchać świetnych wykonań. A to już domena uroczych, wielokrotnie nagradzanych i artystycznie bardzo czynnych sopranistek, gwiazd operowej sceny: Karoliny Pawuli-Szponder i Beaty Kraski-Kosiary.

Wykonawczynie oczarowały młodszą starszą publiczność nie tylko urodą, wdziękiem i kreacjami, ale przede wszystkim skalą swoich możliwości głosowych.

Oczywiście każda z tych mistrzyń to inna barwa głosu, osobowość i sceniczny temperament.

Skupienie słuchaczy i rzęsiste brawa nagrodziły wokalny i symfoniczny popis, który szerokiej publiczności dał możliwość kontaktu ze sztuką muzyczną wysokiej półki i niewątpliwie rozbudził apetyt na goszczenie jeszcze innych wyjazdowych koncertów Filharmonii Krakowskiej. Po „Ciao, Italia!” kolej na muzykę innych zakątków Europy.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 24.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również