nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Magiczny świat w fotografii Zofii Kity w Muzeum Podhalańskim

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego można oglądać kolejną wystawę czasową, która wypełniła jedną z sal nowotarskiego ratusza. „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”, to ekspozycja niezwykłych zdjęć młodej i zdolnej artystki z limanowszczyzny.

Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Można je oglądać m.in. na stronie internetowej www.foto-zocha.pl . Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”.

We wstępie do wystawy napisała: „Wychowałam się na wsi bajkowo otoczonej górami, której niegdyś ludność głównie utrzymywała się z rolnictwa. Od najmłodszych lat pomagałam rodzicom w pracach polowych, wszystko miało swój czas i sens. Długie zimowe wieczory spędzone w blasku ognia, obfitowały w niesamowite opowieści o tamtych czasach. Gdy nie było lekarzy, a na każdą przypadłość znano jakieś lekarstwo, gdy uzdrawiano modlitwą, rzucano i zdejmowano uroki. Babcia znała wszystkie miejsca gdzie wodzi i gdzie spotkano światełka, ostrzegała nas też przed kąpielą w bani, bo tam mieszkały topielce. Gdy zbliżała się burza zawsze świeciliśmy gromnicę, a na balkon wystawialiśmy łopatę do chleba. Inspiracje do powstania wystawy były we mnie od dziecka, trochę zapomniane przez lata braku kontaktu z tamtym światem, odżyły na nowo po przeczytaniu książki <<Karpaty pełne czarów>>. Nigdy nie potrafiłam rysować, więc zrobiłam zdjęcia, bo dzięki nim, mogę po części to wszystko co jest we mnie zobrazować.”

Zdjęcia do tej wyjątkowej wystawy wykonane zostały w połowie sierpnia 2015 roku w plenerach Kamionki Małej w Beskidzie Wyspowym oraz w Izbie Regionalnej w Męcinie. W sesji fotograficznej wzięły udział modelki, mieszkanki powiatu limanowskiego Panie: Marta Augustyn (Kamionka Mała), Maria Augustyn (Kamionka Mała), Dominika Bulanda (Pisarzowa), Natalia Kulig (Limanowa), Klaudia Kwaśniewska (Siekierczyna), Ewelina Łabuz (Limanowa), Stanisława Oleksy (Męcina). Stroje w jakich możemy oglądać Panie na fotografiach zostały bezpłatnie udostępnione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Powstanie wystawy było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Limanowej. Więcej nt. projektu można dowiedzieć się na jego profilu: https://www.facebook.com/Karpaty-pe%C5%82ne-czar%C3%B3w-393881027471353/

Wystawa była integralnym elementem programu edukacyjno-naukowego „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu przy współpracy m.in. z Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Była ona prezentowana przez jeden dzień w nowotarskim ratuszu, a dziś ponownie po kilku latach zagościła na dłużej w ratuszowych wnętrzach. Będzie ją można oglądać do lutego 2020 r. Serdecznie zapraszamy !

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(59) [1]=> int(68) }