Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

„Madonny Polskie” – z modlitwy i natchnienia

NOWY TARG. Do „Galerii BWA „Jatki” wchodzi się teraz niemal jak do wnętrza świątyni. Gdyby nie letnia pora – u panów ten widok rodziłby odruch zdjęcia nakrycia głowy. Że ścian patrzą na nas bowiem madonny z kilkudziesięciu polskich sanktuariów, w złocistych, antykowanych ramach.

„Madonny Polskie” – z modlitwy i natchnienia

Wystawa „Madonny Polskie”, która w szlachetny plastyczny sposób opowiada o kulcie maryjnym w życiu Jana Pawła II, jest dziełem Franciszka Kafla, artysty zamieszkałego teraz w Katowicach.

Szefowa Galerii, Ania Dziubas, tę wędrującą ekspozycję miała okazję oglądać w Nowym Sączu, a do jej ugoszczenia także w Nowym Targu zachęcał ówczesny dyrektor MCK „Sokół”, Antoni Malczak. Wystawa zaplanowana na maj – czerwiec – wpisywałaby się pięknie w obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Epidemia pokrzyżowała te plany, ale nie do końca – wystawę jednak mamy w stolicy Podhala i może cieszyć oczy, zachwycać, rozczulać, budzić pobożne myśli. Prezentuje bowiem 32 wizerunki Matki Boskiej – z różnych kościołów, bo pan Franciszek taki temat sobie wybrał i zinterpretował. Zinterpretował bardzo osobiście.

Autor urzekających „Madonn Polskich” kończył Liceum Plastyczne w Tarnowie, jest absolwentem katowickiego wydziału grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Bardzo aktywny twórczo, trzykrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Na koncie ma ok. 70 wystaw indywidualnych oraz wiele nagród w plastycznych konkursach.

W jakiś sposób – pod czułym, opiekuńczym, cierpiącym wzrokiem madonn wystawa może też pomóc w przeżywaniu trudnego czasu niepokojów i obaw.

– To dla mnie bardzo emocjonalna, uczuciowa wystawa – mówił autor. – Jestem z wykształcenia grafikiem, ale z wyboru malarzem. Nie bez przyczyny pojawił się więc taki mariaż – kompozycja malarsko-graficzna. Dodam, że moją namiętnością jest kaligrafia – tutaj bardzo czytelna i widoczna. Dużo czasu poświęciłem na pisanie tych tekstów. To są fragmenty modlitw Jana Pawła II, wygłaszanych w sanktuariach maryjnych na całym świecie. Ikony są polskie, ale teksty pod nimi były wygłaszane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do różnych krajów. Z wyjątkiem dwóch obrazów – z Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy. One są adekwatne do miejsca.

W tej niezwykłej kolekcji Madonn ucieleśniły się trzy idee, które przyświecały pracy nad przepięknym cyklem: zainteresowanie średniowiecznym malarstwem tablicowym, sięgnięcie do literatury związanej z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II, także dostrzeżenie analogii między Jego zainteresowaniem postawą artysty i dziełem sztuki a wyniesionym na ołtarze bratem Albertem Chmielowskim.

W wielowątkowej twórczości Franciszka Kafla cykl „Madonny Polskie” to jeden z nurtów, ale reprezentujących go obrazów dużego, ujednoliconego formatu jest w sumie ponad 50. Praca benedyktyńska, ale efekt budzi szczery podziw.

Wystawę można oglądać do 11. września.

(asz)

Anna Szopińska 28.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Dorota rudzka brząkalska 03:12 02.09.2020

Jesteś wielki gratuluję kolego że szkolnej ławki pozdrawiam serdecznie życzę dalszych sukcesów

Zobacz również