Kamery live
prognoza pogody

“Ludzkie drogi” oczami artystów-amatorów. 41. Konkurs ATP

25 listopada 2017 20:34

101 prac 30 autorów zakwalifikowało w tym roku jury 41. Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej do wystawy pokonkursowej, która wypełniła hol Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Nagrody trafiły do dziewięciorga spośród 32 uczestników tegorocznej edycji konkursu. W sobotnie popołudnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy twórczości artystów - amatorów, którą w tym roku połączyło hasło "Ludzkie drogi". 

Wśród jurorów znaleźli się w tym roku: Stanisław Cukier, rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (przewodniczący), Anna Szopińska, nasza redakcyjna koleżanka, miłośniczka sztuk pięknych, sama nie zajmująca się zawodowo twórczością plastyczną oraz artystka – amatorka Bożena Sochaj. Przyznano nagrody tradycyjnie w dwóch kategoriach: ludowej i amatorskiej. 

I nagroda w kategorii amatorskiej trafiła ex aequo do Lilianny Pieńkowskiej za dzieło “Ludzkie drogi” i do Juliana Klamerusa za rzeźbę “Leja”, II – do Macieja Kudasika za obraz “Pamięci ks. rektora St. Bala”, a III – do Alicji Kalety za obraz “Ludzkie drogi” i Beaty Kołaciak za “Rowerzystów na weselu”. 

I nagroda w kategorii ludowej została przyznana Władysławie Bronickiej za tryptyk “Męczennicy z Peru”, II nagroda powędrowała do Ryszarda Dasiewicza za “Człowieczą drogę”, a III – do Zofii Mirek (“Złożenie do grobu”) i Marka Bychawskiego (“Słone słońce”).

 – Nasz patron, Antoni Kenar zawsze powtarzał, że tylko z prawdziwej miłości może powstać coś pięknego. Myślę, że w tym, co myśmy tutaj zobaczyli jest to piękno, ta szczerość, uczciwość i bezinteresowność, co jest bardzo ważne. Sztuka bez serca nie działa, nie przedłuża swojego życia, bytu między nami. – mówił do artystów podczas wernisażu wystawy przewodniczący jury Stanisław Cukier, gratulując odwagi i szczerości, z jaką przelewają na papier, płótno, tkaninę, czy rzeźbę swoje serce. 

Do nauk Antoniego Kenara nawiązał też w przemówieniu rzeżbiarz Janusz Jędrzejowski przypominając słowa, które Kenar zawsze powtarzał: “Nie rzeźbcie, nie malujcie ludzi, malujcie i rzeźbcie ludzkie sprawy”. Świetnie wpisują się one w temat tegorocznej edycji konkursu, ale i ogólnie, twórczości jako takiej, która ostatecznie zawsze dotyka przecież właśnie ludzkich spraw. 

Oprawę muzyczną zapewnił wydarzeniu zespół góralski “Hyrni”, zaś o poczęstunek zadbała Karcma u Borzanka. 

Kuratorem wystawy jest Anna Gostkiewicz.

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2018 roku.

NT24TV 25.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również