Kamery live
prognoza pogody

Kulminacja obchodów zainaugurowana – w stylu międzywojennym

23 czerwca 2016 08:18

NOWY TARG.

Pierwszemu dniowi kulminacji obchodów 670-lecia miasta użyczyła gościny Państwowa Szkoła Muzyczna. Na jej dziedzińcu witał przybywających ford rocznik 1931, własność Karola Rudolphiego z Nowego Targu. Na scenie sali koncertowej natomiast burmistrz Grzegorz Watycha oficjalnie ogłosił rozpoczęcie jubileuszu. Tam też odbyły się inne wydarzenia tego wieczoru.

Kulminacja obchodów zainaugurowana – w stylu międzywojennym

Pierwszym z nich była promocja monografii autorstwa Elżbiety Jachymiak-Miodunki „Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ w latach 1918-1939”. Ta ciekawa, wartościowa i miła w odbiorze pozycja jest rozszerzeniem pracy magisterskiej, wieńczącej jej studia historyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim. Elżbieta Miodunka kończyła ponadto prawo i jest teraz sędzią Sądu Rejonowego w Krakowie.

Część materiałów znalazła ona w „Gazecie Podhalańskiej”, które prawie wszystkie numery – już zdigitalizowane – posiada Biblioteka Jagiellońska. Część pochodziła z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ale znaczną część pozyskała z prywatnych zbiorów.

Elżbieta Jachymiak-Miodunka jest absolwentką I Liceum i w tym właśnie „gimplu”, jak go wciąż pieszczotliwie nazywa, jej polonistą był Jan Gil, zapalony kinoman. Że miłość do filmu potrafi być zaraźliwa – bywalcami kina stali się więc i jego uczniowie. Poznanie historii budynku kina, który przed wojną był synagogą – przesądziło o wyborze tematu pracy magisterskiej studentki historii, dziś członkini PTH. Drugi powód to brak w pomnikowej monografii wydanej z 1991 r. rozdziału poświęconego kulturze miasta w międzywojniu.

   Gości wieczoru witał specjalnie dobranym repertuarem New Market Jazz Band, on też, na przemian z Big-Bandem Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej oraz „podhalańskim Paganinim”, Janem Oraczko, towarzyszył kolejnej atrakcji jubileuszowego spotkania – pokazowi mody damskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowała go Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Bluszcz” z Warszawy, wyspecjalizowana w prezentacji ubiorów ludności cywilnej z okresu I wojny, lat 20- tych i 30-tych, II wojny oraz lat 50-tych i 60-tych.

NT24TV 23.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również