Kamery live
prognoza pogody

Kolędowanie „Hyrnych” – gromadne i nad podziw

24 stycznia 2022 08:03

NOWY TARG.  Czemu tak lubimy kolędowanie „Hyrnych”? Bo przez lata góralska grupa przyzwyczaiła na do porządnego scenariusza, bogatej rekwizytorni, dobrego tempa, dowcipu, dużej gromady występujących.

 

Kolędowanie „Hyrnych” – gromadne i nad podziw

Doroczne przychodzenie z kolędą w wydaniu „Hyrnych” i „Małych Hyrnych” to uroczy, skrzący się humorem spektakl, który jednocześnie przywołuje najstarsze tradycje jasełkowe Podhala. Tym razem również publiczność nie zawiodła się na jednym z dwóch sztandarowych i najstarszych nowotarskich zespołów.

Do zaaranżowanej na scenie MCK-u izby – z ubieranym przez dziewczęta świerkowym drzewkiem i świątecznie zastawionym stołem – najpierw z jednej strony nadchodzą starsi kolędnicy. Żeby po ceremonialnej „witacce” pokazać tradycyjne stare Fedory, czyli jasełka bacy Fedorcyka ze składaniem darów boskiej Dziecinie.

Z drugiej strony pod chwili nadciągnęła dziecięca gromada. Kolorowa gwiazda kręciła się na kiju,  aniołki miały skrzydła z gęsich piór, mała Święta Rodzina niosła żłóbek, a diablik w czarnej baranicy, z widłami skakał koło jasnych postaci. Pastuszków śpiących przy ognisku zbudziła nowina o Narodzeniu. A który jeszcze przysypiał, aniołki musiały go targać za nogawki portek.

W takim tłumie, przy muzyce – tańcom, śpiewom, siarczystemu kolędowaniu, góralskim poleczkom nie było końca. Nie mogło braknąć i okrutnego króla Heroda w zapasach ze Śmierteckom i diabłem. A gdy jeszcze zjawił się dziad z turoniem – zwierzem półdzikim i narowistym – harce po scenie zaczęły się na dobre.

Nie byliby „Hyrni” „Hyrnymi”, gdyby nie dali popisu zręczności i siły w efektownym „zbóju”. Górale skakali wyżej niż na metr, a od impetu zbójnickich hołubców aż się trzęsły deski.

Po takim kolędowaniu gospodarze z gościńcem pospieszyli do starszych, a do dzieci dzieciom – z koszyczkiem słodkości.

Za podtrzymywanie tradycji i wiarę dziękował zespołowej gromadzie ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk – kapelan Związku Podhalan, a w imieniu mieszkańców i gości – burmistrz Grzegorz Watycha. Jasełkowe widowisko kończyły najradośniejsze, najbardziej skoczne kolędy.

(asz)

 

Anna Szopińska 24.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również